1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inessss [21]
3 years ago
15

Which of these preserve orientation- dilation, translation, reflection, and rotation.

Mathematics
1 answer:
leva [86]3 years ago
8 0

They are: translation, dilation.

You might be interested in
Please help me it's one question but I have no idea how to do it!
harina [27]

Answer:

roast beef=$6 per sandwich

ham=$5 per sandwich

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
3x+y=8________(1) and x²+xy=6________(2) solve this​
romanna [79]

Answer:

In first equation if we put the value of x and y (x=2,y=2)than,

3x+y=8

3×x+y=8

3×2+2=8

6+2=8

8=8

in second equation the value of x=2,y=1

x2+xy=6

x2+x×y=6

4+2×1=6

4+2=6

6=6

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is the ratio $81 in 9 hours equivalent to $63 in 7 hours
In-s [12.5K]
Yes they are equivalent because their ratio is 9
81/9= 9
63/7=9
3 0
3 years ago
This is 15 points plz help ( no links ) EXPLAIN YOUR ANSWER plz
goldfiish [28.3K]
A.
EXPLANATION:
The mode is the peak of the data, in this data set, 5/8
The median is the center of data, in the data set, 1/2
5/8>1/2
Mode>Median
6 0
3 years ago
Which sequence is modeled by the graph below?
Ipatiy [6.2K]
First, we inspect what type of sequence is the order of the coordinates:
a2 = 1
a3 = 2
a4 = 4

Getting the difference,
a3 - a2 = 1
a4 - a3 = 2

The differences are not equal; hence, the sequence is not arithmetic.

Getting the ratio:
a3/a2 = 2
a4/a3 = 2

The common ratio is 2. Using the general form for a geometric series:
an = a1 r^(n-1)
If n = 2
1 = a1 (2)^(2-1)
a1 = 1/2

So,
an = (1/2) (2)^(n-1)

The answer is the first option.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the product?<br> 3x[-6 -14 -11 -9]
    11·1 answer
  • Model of how to find quotient 2.4 divided by 3
    15·1 answer
  • Which of the following best describes the algebrate expression 15x+8
    13·1 answer
  • Ryan spent $3.25 on lunch every day, Monday through Friday. If he had $20 at the start of the week, how much money did he have l
    10·2 answers
  • I need emergent help matching these math words
    9·2 answers
  • Which of the following exponential functions represent the graph? ​
    14·1 answer
  • Carrie and Diana ate lunch at a restaurant.
    9·2 answers
  • property damage liability pays for injuries to a driver or their passengers caused by an uninsured or underinsured driver. true
    5·1 answer
  • Unit rate for $67.92 for 4 gallons
    12·1 answer
  • gary and heather each make potatoes using different recipes the table shows how much potatoes and cheese each person uses.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!