1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rjkz [21]
3 years ago
10

Eva would like to buy a flute with an original price of $969.40. Which coupon should she use $75.00 off or 10% off

Mathematics
1 answer:
Dmitriy789 [7]3 years ago
8 0

Answer:

10% off would be $96.94

So using the Coupon for 10% off would be the best deal.

You might be interested in
The attendance at the All-Star baseball game was 240 people. Box seats cost $2 and Clubhouse seats cost $3. Total ticket sales w
gogolik [260]

1111111111111¹¹111111111

Step-by-step explanation:

11111111111111112212111

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
8.) What is the product of (x+8) and (x - 5) ?
ki77a [65]

(x + 8)(x - 5)

= x (x - 5) + 8(x - 5)

= x² - 5x + 8x - 40

= <u>x²</u><u> </u><u>+</u><u> </u><u>3</u><u>x</u><u> </u><u>-</u><u> </u><u>4</u><u>0</u><u> </u><u>(</u><u>a)</u>

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help! Asap ASAP!!!!!!
Katen [24]

I believe there is no way to solve it. You could just put it in friction form of

n2+10n+18

——————

n+5

7 0
2 years ago
Please tell me correct and​
choli [55]

Answer:

\frac{1}{4} or 0.25 (they're the same)

Step-by-step explanation:

First Part:

  1. 4^{3} = 64  
  2. 8^{2} = 64  
  3. 2 = 2  
  4. Multiply them together: 64 × 64 × 2 = 8192

Second Part:

  1. 2^{7} = 128  
  2. 16^{2} = 256  
  3. Multiply them together: 128 × 256 = 32768

Wrap it all up:

  1. 8192 ÷ 32768 = 0.25 = 1/4

I hope this helps!

7 0
3 years ago
2 divided by 5/12= what
AlekseyPX

Answer:

4.8

Step-by-step explanation:

2 ÷ 5/12 = 4.8

Make sure to use a calculator or solve on a piece of paper. :)

6 0
3 years ago
Other questions:
  • I'll fan 
    8·2 answers
  • A dozen eggs cost $4.25 at the farm stand. Approximately how much does each egg cost (round to the nearest penny)
    14·2 answers
  • A swimming pool is being filled ata rate of 15 pints per minute. How many gallons per hour is this?
    14·2 answers
  • Find the circuference of 10mm<br><br> i need help
    10·2 answers
  • How many minutes and hours are there in a year?
    11·2 answers
  • What are the factors of 16 that have a sum of 0
    6·1 answer
  • Can. someone help me i dont understand this
    7·2 answers
  • Can someone plz solve this for me
    15·2 answers
  • A car manufacturing company produces blue and black cars only. If 54% of 85658 total
    7·1 answer
  • Please help me I'm being timed ​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!