1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
d1i1m1o1n [39]
2 years ago
13

Jon used 64.4 cups of flower to make 8 loaves of bread. How much flower did he use for each loaf?

Mathematics
2 answers:
mestny [16]2 years ago
6 0

Answer:

8.05 cups per loaf

Step-by-step explanation:

divide 64.4 and 8

equation

64.4÷8=8.05

natima [27]2 years ago
3 0

Answer:

8.05

Step-by-step explanation:

use a calculator, BRUH

You might be interested in
Evaluate. Write your answer as a whole number or as a simplified fraction.<br> 12-².4³ =<br> Submit
Delicious77 [7]

12^{-2} \times 4^3\\\\=(4 \times 3)^{-2} \times 4^3\\\\=4^{-2} \times 4^3 \times 3^{-2}\\\\=4^{-2+3} \times 3^{-2}\\\\=4^1 \times \dfrac1{3^2}\\\\=\dfrac 49

7 0
1 year ago
Leanne and her family plan to attend a symphony at an orchestra hall. Before booking the tickets, Leanne checked a website where
lord [1]

Using proportions, it is found that Leanne's family should book their tickets at Section U1 to maximize their chances of having a "perfect" view.

<h3>What is a proportion?</h3>

A proportion is a fraction of a total amount, and the measures are related using a rule of three.

In this problem, the section with the highest proportion of perfect views should be chosen, hence:

pL1 = 57/90 = 0.633

pL2 = 33/52 = 0.635

pL3 = 47/75 = 0.623

PU1 = 55/84 = 0.655

pU2 = 27/43 = 0.628

pU3 = 22/35 = 0.629

Leanne's family should book their tickets at Section U1 to maximize their chances of having a "perfect" view.

More can be learned about proportions at brainly.com/question/24372153

#SPJ1

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
What is the solution to the system of equations<br><br> y=2x-3.5<br><br> x-2y=-14
PIT_PIT [208]
Y-2x=-3.5
x-2y=-14
then multiply the first term by 2
2y-4x=-7
x-2y=-14
then sum them
-3x=-21
x=-7
y=3.5
5 0
2 years ago
Based on the information in the table, what is the price per sample ?
Julli [10]

Answer: $6

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A rental car agency charges $210.00 per week plus 0.25 per mile to rent a car. How many miles can you travel in one week for $34
Greeley [361]

Answer:

548 miles

Step-by-step explanation:

O.25m + 210 = 347

0.25m = 347 - 210

0.25m = 137

m = 137/0.25

m = 548

4 0
2 years ago
Other questions:
  • 2. How many solutions does the equation 3x-2x + 4 = 2 +x+2 have?
    7·1 answer
  • Developing spiritual wellness includes:
    14·2 answers
  • its question #2 my son and I cannot figure out how to do this other than dividing. however, when u divide 59 into 422, are you s
    15·2 answers
  • The mean area of 7 halls is 55m².If the mean of 6 of them be 58m², find the area of the seventh all.​
    6·2 answers
  • The equation 2(5+7) = (2•5) + (2•7) illustrates what property?
    10·2 answers
  • Find the value of b that will make the equation sin 62°= cos B true when 0°
    11·1 answer
  • What is the least common multiple of 9 , 12, 15
    14·1 answer
  • Howard recorded how much rain fell at his house over four months. The table below shows the amount of rain that fell at Howard's
    15·2 answers
  • A 4-pint carton of sour cream costs $9.12. What is the price per cup?
    7·1 answer
  • Matt is given a jar with eight marbles, six of which are red and two of which are green. Matt then randomly draws marbles withou
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!