I think the correct answer from the choices listed above is option B. The two companies that rates and publish bonds are Moody's and Standard's and Poor. These companies had <span>maintained high level of credibility and their ratings are highly respected worldwide. Hope this answers the question.</span>
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced.
Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000.
$50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
Answer:
Measured over equal time periods.
Explanation:
To get an understanding of the <u>rate</u> of return you first need to lay down a period of time that you can use as a baseline when comparing the return of each investment.
Answer:
$66,000
$304,000
Explanation:
The computation is shown below:
Total implicit cost is
= Job left cost + forgone the return on investment
= $60,000 + $100,000 × 6%
= $60,000 + $6,000
= $66,000
And, the total cost is
= explicit cost + implicit cost
= $50,000 + $180,000 + $8,000 + $66,000
= $304,000
We simply applied the above formulas so that the correct values could come