1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
djverab [1.8K]
2 years ago
13

Lori prefers to purchase cosmetics at self-service drug stores as saleswomen at cosmetic counters in department stores intimidat

e her. Lori thinks that they are prettier than her. This self-evaluation conducted by Lori is an example of _____
social intimidation
social comparison
social attribution
social categorization
social aspiration
Business
1 answer:
Stells [14]2 years ago
8 0

Answer: Social comparison

Explanation:

 The social comparison is one of the important theory in the society which state that the individual person can determine their own personal and the social importance by comparing their own qualities with the other people. The coal comparison is mainly proposed by the Leon festinger in the year 1954.

 According to the given scenario, the self evaluation is basically conducted by the Lori is best illustrate example of the social comparison as people generally compared themselves with the other people for the purpose of self motivation and improvement.  

Therefore, Social comparison is the correct answer.

You might be interested in
What two companies rate and publish bonds? a. Poor Richard s and Moody s c. Sampson s and Monroe s b. Standard and Poor s and Mo
Andrej [43]
I think the correct answer from the choices listed above is option B. The two companies that rates and publish bonds are Moody's and Standard's and Poor. These companies had <span>maintained high level of credibility and their ratings are highly respected worldwide. Hope this answers the question.</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jim would like to learn more about what it's like to be a in college.without having to take college classes or difficult exams.
MAVERICK [17]
B Advanced Placement
5 0
2 years ago
Kubin company’s relevant range of production is 20,000 to 23,000 units. when it produces and sells 21,500 units, its average cos
Afina-wow [57]
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced. Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000. $50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
6 0
3 years ago
To accurately compare the rate of return on one investment with another, they should be:
NISA [10]

Answer:

Measured over equal time periods.

Explanation:

To get an understanding of the <u>rate</u> of return you first need to lay down a period of time that you can use as a baseline when comparing the return of each investment.

7 0
3 years ago
Nick is working for an advertising firm making $60,000 per year but considers starting his own advertising company. Nick has det
adoni [48]

Answer:

$66,000

$304,000

Explanation:

The computation is shown below:

Total implicit cost is

= Job left cost + forgone the return on investment

= $60,000 + $100,000 × 6%

= $60,000 + $6,000

= $66,000

And, the total cost is

= explicit cost + implicit cost

= $50,000 + $180,000 + $8,000 + $66,000

= $304,000

We simply applied the above formulas so that the correct values could come

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Telecom Co. enters into a​ two-year contract with a customer to provide wireless service​ (voice and​ data) for​ $40 per month.
    6·1 answer
  • Park &amp; Company was recently formed with a $5,400 investment in the company by stockholders. The company then borrowed $2,400
    15·1 answer
  • Why do pre construction and design specialists typically take an interdisciplinary to their work
    12·1 answer
  • Peanuts and soy products are dangerous for people with what condition?
    13·1 answer
  • According to the Taylor rule, what is the federal funds target rate under the following conditions?
    8·1 answer
  • Select the best answer to complete the sentence: An effective cost accounting system should match processes that consume resourc
    10·1 answer
  • You purchase one MMM July 129 call contract (equaling 100 shares) for a premium of $21. You hold the option until the expiration
    6·1 answer
  • Statement of Cost of Goods Manufactured for a Manufacturing Company
    9·1 answer
  • The slope of a demand curve is not used to measure the price elasticity of demand because
    11·1 answer
  • 1) A global company can be headquartered anywhere, but usually most of its employees come
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!