1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lara31 [8.8K]
2 years ago
15

I need help with the cross canceling

Mathematics
2 answers:
mihalych1998 [28]2 years ago
8 0

Answer:58

Step-by-step explanation:

20×4 then 2×7 then add both answers u get 58

Semmy [17]2 years ago
4 0
Reduce the diagonals by the same number if there are any. So 2 and 7 have no common multiple so dont do anything. 20 and 4, divided by 4 gives u 5 and 1. Then multiply the top w top and bottom w bottom. Whicch is 2/5 and 1/7 then u multiply so 2/35=answer
You might be interested in
Find a third point on the line that passes through (4, 1) and (0, 3)
iragen [17]
Ijdbquhbkjhqbciuqhviucvqeuvbciuqvwiduc
6 0
2 years ago
Kyle wants to determine the surface area for a cube that is 5 cm on each side.
jok3333 [9.3K]

Answer:

5cm^3

Step-by-step explanation: please let me know if that wrong.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
An=-31+(n-1)-11 find the eleventh term
Lilit [14]

An=-31+(n-1)-11 find the eleventh term

a11 = -31 + (-11) (11-1)

a11 = -31 +-11(10)

a11 =-31 +-110

a11 = -142

3 0
3 years ago
Please helpp geometry (click for picture)
NeTakaya

Answer:

20 degrees

Step-by-step explanation:

Since angle B and angle A are both inscribed angles to the same arc, they must be equal. Therefore:

7x-8=5x

Subtract 5x from both sides:

2x-8=0

Add 8 to both sides:

2x=8

Divide both sides by 2:

x=4

Now, you can plug this back into the equation for angle B:

B=7(4)-8

B=28-8

B=20

Hope this helps!

3 0
3 years ago
if you want to buy a shirt that cost 18.99 but you have 20% off coupon and the tax is 7%. how much does the shirt cost
dusya [7]

20% off means you pay 80% of the price so you multiply by 0.8, and 7% tax means you multiply by 1.07

Resulting cost = 18.99*0.8*1.07 = 16.26

Hope this helps let me know if im wrong!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Need help with 23. please
    10·1 answer
  • Part B<br><br> Based on your construction, what do you know about ΔABD and ΔBCD?
    14·1 answer
  • Which equation represent the graphed function
    5·2 answers
  • Which is the horizontal axis
    13·1 answer
  • What is the answer to the question?​
    10·2 answers
  • What is the total purchase price if you buy a chain saw for $539.95 and 2 safety chaps for $69.95 each, with a sales tax of 5%
    7·1 answer
  • (5,3), m=7 <br> Write the equation given the point and slope.
    5·1 answer
  • What value from the set 4,5,6,7,8 makes the equation 4x + 3 = 23 true
    7·2 answers
  • A sandbox is 2.5 m wide and 3.5m long<br>how much does it take to fill 0.3 m height.​
    9·1 answer
  • A 64-ounce bottle costs $3.45. What is the cost per ounce? Round answer to the nearest cent.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!