1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ilya [14]
3 years ago
6

Given g(x) = -x – 4, solve for x when g(x) = 10.

Mathematics
2 answers:
Fed [463]3 years ago
8 0

Answer:

sub in 10 for x. -10-4=-14

Step-by-step explanation:

const2013 [10]3 years ago
8 0
G(x) = -x - 4
g(10) = -10 - 4
g(10) = -14 (Answer)
You might be interested in
If a square has an area of 225 square feet what is the length of each side
sdas [7]
The area of the square: A=a^2

where "a" is a length of side.


Therefore:
A=225\ ft^2\ and\ A=a^2\Rightarrow a^2=225\Rightarrow a=\sqrt{225}\Rightarrow \boxed{a=15\ (ft)}
3 0
3 years ago
The formula P = 4s gives the perimeter P of a square with side length s.
12345 [234]

It would be bigger than 1/2 inches because they are simply asking for the difference which is 5 1/2-5= 1/2.

6 0
2 years ago
Find the quadratic equation whose roots are -3 and 1​
Dmitrij [34]

Answer:

x²+2x-3=0

According to Vieta's formula:

x²-(Sum of roots)x+(product of roots)=0

Sum of roots=-3+1=-2

Product of roots=-3×1=-3

The equation is x²-(-2)x+(-3)=0

x²+2x-3=0

8 0
2 years ago
An actúe triangle has sides that are 14 mm and 97 mm long, respectively the third side of the triangle must be greater than what
marshall27 [118]
It has to be greater than the difference between the two sides, so 97-14=83
8 0
2 years ago
The double number line shows that 444 bottles of water cost 101010 dollars at a music festival. Based on the ratio shown in the
MrRissso [65]

Answer:

Please see the attachment for double number line.

Explanation:

We are given cost of 4 water bottles is $10

We can write ,

Cost of 4 bottles = $10

Cost of 1 bottle = $2.5

Cost of 2 bottles =$5

Cost of 3 bottles = 3\times 2.5 = $7.5

Cost of n bottles = $2.5n

Now we draw the double number line.

Bottom line(Line 1)  will take as number of bottles:  

1   2   3   4   5   6  

Above line (Line 2) will show the cost of corresponding number of bottles:

2.5  5  7.5  10  12.5  15  


 


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Erik sees 42 stars in the sky on Tuesday
    12·1 answer
  • Please help ASAP!!<br><br><br> Will Mark Brainiest
    12·1 answer
  • A painter places an 8.5 ft ladder against a wall. the bottom of the ladder is 4 ft from the base of the wall. how high up the wa
    14·1 answer
  • Question: Find The Sum Of The Integers From -6 To 58 Of Ss. O 1,500 O 1,734 O 1,690 O 1,621​
    15·1 answer
  • the class had a pizza party 3/8 of a pizza was left over and 4/8 of a pizza with other pizza was left over you put them both int
    5·2 answers
  • 21331
    9·2 answers
  • What is the unit rate $1.79 for 15 oz rounded to nearest tenth
    5·1 answer
  • Brianna planted daffodils and tulips in her garden she planted 4 daffodils for every 3 tulips if Brianna planted 28 flowers in a
    14·2 answers
  • Joshua bought several pairs of shoes. Each pair of shoes cost $10. Which algebraic expressions represents the total cost of the
    11·1 answer
  • As you can see I already did the work, but I just wanted to know if I did it in the correct way. If I did it wrong please correc
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!