1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dsp73
2 years ago
6

Which is one way to check 102 ÷ 6 = 17

Mathematics
2 answers:
Over [174]2 years ago
4 0
Your answer is C, hope this helps.
Tom [10]2 years ago
3 0
True your answer is c
You might be interested in
Leon has 16 fewer quarters than dimes. He has 34 quarters.
ELEN [110]

Answer:

A grand total of 50 dimes

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ella has a collection of vintage action figures that is worth $430. If the collection
valina [46]

The equation representing the value of the collection after 7 years is  value of collection = 430 + (0.04 * 430 )* 7 or value of collection = $550.4

<h3>What is an Equation ?</h3>

An equation is a mathematical statement , where the algebraic expression is equated to another algebraic expression.

It is given that

Ella has a collection of vintage action figures that is worth $430.

collection

appreciates at a rate of 4% per year

equation representing the value of the collection after 7 years is

value of collection = 430 + (0.04 * 430 )* t

value of collection = 430 + (0.04 * 430 )* 7

= $550.4

Therefore the equation representing the value of the collection after 7 years is  value of collection = 430 + (0.04 * 430 )* 7 or value of collection = $550.4

To know more about Equation

brainly.com/question/2263981

#SPJ1

4 0
1 year ago
The cost of the t shirts in dollars is given by the equation c=9.5t, where c is the total cost of the t-shirts and t is the numb
vredina [299]

9514 1404 393

Answer:

  $133

Step-by-step explanation:

Put 14 where t is in the formula and do the arithmetic.

  c = -9.5×14

  c = 133 . . . . cost in dollars

Sanjay paid $133 for the 14 t-shirts he bought.

5 0
3 years ago
Find the unit rate for each relationship below. Include units.<br> 320 miles in 6 hours
ira [324]

Answer:

53 1/3 mph.

I divided 320 by 6 and got this answer.

3 0
3 years ago
(a) Reflect the point (6, 8) across the y-axls:
lisov135 [29]

Answer:

A: 6,8 = negative 6,8

B: 6,8 = 6,negative 8

Step-by-step explanation:

hope i helped you (could i have brainiest if possible)

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What do opposite rays form
    10·1 answer
  • Whats a mathematical phrase containing at least one variable
    9·2 answers
  • The matrices shows the number of dance students enrolled in each type of class for two different years.
    13·2 answers
  • Which is greater, 0.7 or 0.6999
    10·2 answers
  • The equation y-1=-7(x-3) is written in point-slope form. What is the y-intercept of the line?
    6·2 answers
  • Can someone please help me on the last two . I would appreciate it so much
    14·1 answer
  • PLLLLLLL ZZZZ HELP (MATH) (: ILL MAKE U BRAINLIST IF THE ANSWER IS RIGHT! :)
    12·2 answers
  • Alex earns 12% commission on any of her monthly sales over $5,000. Her sales for May were $6,750. How much commission did Alex e
    15·1 answer
  • Quotient of 820 and 0.10=
    12·2 answers
  • An online shopping club has 4,800 members when it charges $9 per month for membership. For each $1 monthly
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!