1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataly [62]
3 years ago
13

Gretchen made 189 cookies in 4.5 hours what was her rate in cookies per hour

Mathematics
1 answer:
jasenka [17]3 years ago
3 0

Answer: 42 cookies/1 hour

Step-by-step explanation: Since Gretchen made 189 cookies in 4.5 hours, we set the equation up as 189/4.5. To get cookies per hour, we divide 189 by 4.5, which is 42/1. This means that Gretchen can make 42 cookies in 1 hour.


You might be interested in
1/2x = -40<br> What is x?
Sonbull [250]

Answer:

x = -80

Explanation

-40 divided by 1/2 is -80

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Drag each interval to a box to show if the function shown is increasing, decreasing, or neither over that interval.
Elden [556K]
The answer to the question is c
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
(50 pts!) Help pls<br><br>Find the value of x
Lera25 [3.4K]

Answer:

x = 3.5.

Step-by-step explanation:

This is an equilateral triangle ( as all angles = 60 degrees) so all 3 sides are of equal length.

Thus 2x - 3 = 4

2x = 7

x = 3.5.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Y-5, y=2x^2-16x+29, use substitution to solve the system of equations
seraphim [82]

Answer:

2x^2-16x+34

Step-by-step explanation:

Since Y is equal to -5

And  you substitute -5 in the equation.

You now have -5=2x^2-16x+29

Add 5 to both sides

5-5=2x^-16x+29+5

7 0
2 years ago
Amy's family drove to Lucky Land Fun Park for the day. Her dad and mom shared the driving. Amy's dad drove 3 miles for every 5 m
uysha [10]

Answer:

128 miles

Step-by-step explanation:

5 + 3 = 8, 32 / 8 = 4, 4 x 4 = 16

5 x 16 = 80

3 x 16 = 48

80 + 48 = 128

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • (Zoom in) I’m just typing cause it needs to b 20 characters long.
    12·1 answer
  • Help meee! Please show how you got it I give brainliest!
    15·1 answer
  • Marcia has a sunflower garden. The plants are currently 36 inches tall and are growing at a rate of 4 inches each week. Write an
    14·1 answer
  • (18x^5+6x^4-12x^3)÷6x^2
    15·1 answer
  • How do I solve this
    15·1 answer
  • A 7-pound box of raspberries costs $26.88. What is the price per ounce?
    8·2 answers
  • The theater class production is 75 minutes long. In the production, Leo is on stage for 48% of the 75 minutes. How many minutes
    12·2 answers
  • Drop your ig's i need new friends ( high schoolers only)
    8·1 answer
  • The fifth grade class donation consisted of 1/5 pasta boxes and 6/15 cans of soup. What fraction of their total donation was veg
    7·2 answers
  • On the first of each month, Shelly runs a 5k race. She keeps track of her times to track her progress. Her time in minutes is re
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!