1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bess [88]
3 years ago
10

can someone help me pls?

Mathematics
1 answer:
riadik2000 [5.3K]3 years ago
8 0

Answer:

<h2> decreasing:   (-2, -1)∪(-1, 0) </h2>

Step-by-step explanation:

From  x = -2 to x = 0 function is decreasing, but for x= -1 function doesn't exist, so we need to exclude x = -1 from (-2, 0)

You might be interested in
What is the value of a?
Vera_Pavlovna [14]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
The cost of mining gold for a mining company is $920 per gram.How much will it cost the company to mine 0.2 kilograms?
Aneli [31]

Answer:

$184

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
A car travels 50 km in 2 liters find
Savatey [412]
It can travel 125km with 5 liters
And 6 liters to travel 150 :)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Strawberries cost $3.00 per pound. For each question
antoniya [11.8K]

A. 1/3 pound

B. 11/3 or 3.666666667

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
9. Five times a number is the same as the number added to five. What is the<br> number?
Alenkinab [10]
Let x be the number

5x = x + 5

subtract x from both sides

5x - x = 5

4x = 5

Divide both sides by 4

4x/4 = 5/4

x = 5/4

=======

Check:

5 * (5/4) = (5/4) + 5

25/4 = 1.25 + 5

6.25 = 6.25





Hope it helps . Note that I am a sixth grade student and I don’t know anything . I got help from somebody
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following is a monomial?
    6·1 answer
  • 3(7x+9)=21-1 classify the equation as having the one solution or infinitely many
    7·1 answer
  • The coordinates of the vertices of a right triangle are (0, 0), (5, 0) and (0, 3). Which of the following statements is true?
    10·2 answers
  • (1.7 x 10^4) x (8.5 x 10 ^2)
    15·2 answers
  • Which is the better buy 3 pounds for $8.31 or 5 pounds to $12.95
    6·2 answers
  • The U.S.A. Olympic Synchronized Swimming Team is designing a routine for their upcoming competition. From the center of the pool
    8·1 answer
  • Write the equation of the line perpendicular to y = 6/5x + 4/5 that passes through the point (-3,2).
    12·1 answer
  • What is the ratio of these plz help​
    12·1 answer
  • What is an equation of the line that passes through the points (-3,-1) and<br> (-4, –4)?
    11·1 answer
  • I need assistance with "What does the area of the rectangle depend on", the graph section, and the relationship section.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!