1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Licemer1 [7]
3 years ago
7

Ms. Callahan had 250 sheets of paper. She used 6 sheets of paper. She then gave each student 3 sheets of paper.

Mathematics
1 answer:
irina [24]3 years ago
3 0
The answer would be D if it was 250-6-3n. it wouldnt be A or C because 9 isnt anywhere in the problem and it wouldnt be B because she used 6 peices of paper she didnt just give it to her students 
You might be interested in
Suppose the diameter of a circle is 4. what is its area?
3241004551 [841]
The area is 12.57
Formula: PieR^2
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP MATH PROBABILITY
Jet001 [13]

Answer:

50% 4 red marbles 8 total marbles

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kianna started her homework at 4:30 pm. She finished at 5:05 pm. How many SECONDS did it take her to finish her homework? *
lozanna [386]

Answer:

2100 second

Step-by-step explanation:

4:30 pm to minutes

4 × 60 + 30 = 240 + 30

= 270 minutes

5:05 to minutes

5 × 60 + 5 = 300 + 5

= 305

4:30 to 5:05

305 - 270

= 35 minutes

35 minutes to second

35 × 60

= 2100 second

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to solve a simultaneous equation
Diano4ka-milaya [45]
Http://mathsfirst.massey.ac.nz/Algebra/SystemsofLinEq/EMeth.htm this website explains it well 
6 0
3 years ago
How have humans contributed to the growing population of Nomura’s jellyfish?
trasher [3.6K]

Answer:

Human coastal development has also helped jellyfish thrive. The structures and construction that we have placed in the water, such as piers, marinas, oil platforms, artificial reefs, refuse, rubble, aquaculture pens and structures, etc. provide an abundance of habitats for polyps to settle on.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • 8,100 divided by 9= 90. Yes or No?
    12·2 answers
  • Which is the better buy; 3 pounds for $8.31 or 5 pound for $12.95
    8·2 answers
  • What is the equation of a line that passes through the origin and is perpendicular to the line 2y=4x-6y+4?
    10·1 answer
  • it takes a baseball about 9 seconds to come down from up in the air after a player hits homeroom suppose that the ball drops dow
    11·1 answer
  • Whats 4 1/2 * 6/100 explain please! Thank you!
    13·1 answer
  • B) Suppose you throw two fair dice. What is the probability of getting an even number on the first and a 5 or 6
    15·1 answer
  • Write an equation using “x” and then solve the equation. The rate charged for a standard room is $250 dollars. A couple stayed i
    9·1 answer
  • Hi, can you please help me answer this direct proportion question?
    5·1 answer
  • two card are drawn from a well shuffled deck of 51 cards. find the probability thst both cards are king( the first card is not r
    9·1 answer
  • What is the height of a right triangle with an angle that measures 30 degrees adjacent to a base of 14
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!