1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nasty-shy [4]
2 years ago
8

Dylan's expenditures for each of the past six months were: March $1,248.59; April, $1,365.38; May, $1,024.30; June, $1,100.40; J

uly, $992.40; and August, $1,200.02. What is his average monthly expenditure?
Mathematics
2 answers:
Lana71 [14]2 years ago
4 0

Answer:

$1155.20

Step-by-step explanation:

To find the average monthly expenditure, we just need to sum all these six values of expenditures of each month and divide by the number of months, which is 6:

The average value will be:

(1248.59 + 1365.38 + 1024.3 + 1100.4 + 992.4 + 1200.02) / 6 = 1155.20

His average monthly expenditure is $1155.20

ivann1987 [24]2 years ago
3 0

Answer:

The average monthly expenditure is 1,155.35 $.

Step-by-step explanation:

The average of any sequency is given by the sum of it's individual parts divided by the number of parts it has. So in this case the average of monthly expenditure will be the sum of all individual expenditures divided by the number of months. The question can be solved like this:

average = (March+ April + May + June + July+ August)/6

average = (1,249.59 + 1,365.38 + 1,024.3 + 1,100.4 + 992,4 + 1,200.02)/6

average = 1,155.35 $

You might be interested in
Translate this inequality as SENTENCE :- x + 5 ≥ 10 <br>​
Scorpion4ik [409]

Answer:

A number plus 5 is greater then or equal to 10.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Your friend wants to sell painted rocks. He spends $10.00 on startup costs, and each painted rock costs him $0.75 to make. A sto
igomit [66]

Answer:

10 rocks

Step-by-step explanation:

The cost on startup is $10 and each painted rock cost around $0.75 to make. A store pays startup cost and buy painted rocks for $0.75 each there no profit because the cost price and selling price is the same.

3 0
2 years ago
How do I find the answers
jasenka [17]

Answer:

3. They're adding by 5 so,

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
5 over 2w equals 45 over 36
adelina 88 [10]
5/2w=45/36 w=1 over 2 or 1/2
8 0
2 years ago
BRAINLIEST PLEASE HELP
Darina [25.2K]

The function is B, you can tell using the vertical line test through each point

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Rico bought a Video game usually cost $40, but was on sale for 25% off. How much did Rico hey for the video game
    13·2 answers
  • The first three terms of an arithmetic sequence are as follows.
    15·1 answer
  • Solve these 3 separately, please!:
    14·2 answers
  • -2/3(8+1/2) please tell me whats the answer
    7·2 answers
  • 7 break into 9 how many times​
    7·2 answers
  • Simplify the expression 6ab + 3ab - 7ab. What is the coefficient of the simplified expression?
    15·2 answers
  • Or which color is the difference between the theoretical probability and experimental probability greatest? Use the drop-down me
    13·1 answer
  • Which functions have a vertex with a x-value of 0? Select three options
    7·1 answer
  • Use the definition of the derivative to differentiate v=4/2 pie r^3
    7·1 answer
  • What is arcsin(cos3/5)<br><br> Giving brainliest please help
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!