1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Wewaii [24]
3 years ago
15

4x-1=2x+11 what is the value of x and what are the steps?

Mathematics
2 answers:
uranmaximum [27]3 years ago
6 0

Answer:

x=6

Step-by-step explanation:

4x-1=2x+11

4x-2x-1=11

2x-1=11

2x=11+1

2x=12

x=12/2

x=6

adelina 88 [10]3 years ago
3 0
X = 6

You need to isolate the variable or get x on one side of the = sign and a number on the other side.

1. Do the inverse operation and add one to each side of the equation. -1+1= 0 and 11+1=12

2. Subtract 2x from both sides. 2x-2x=0 and 4x-2x=2x.

So we are left with 2x=12 or 2 times some number “x” is equal to twelve.

3. Next we divide both sides by 2
2/2=1 and 12/2=6

So x=6
You might be interested in
HELP !!!!! Let f(x) = 2x, g(x) = 2x2 – x, and h(x) = 3x. Lola finds the composition [f o g o h](x) as shown below. What error di
umka2103 [35]
I hope this helps you

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the correct location on the coordinate plane. Ruhana owns a workshop where her team of technicians refurbishes TV sets an
yarga [219]

Answer:

Ruhana and her team should refurbish 15 tv sets and 20 dvd players each week to minimize the cost.

Step-by-step explanation:

For the given situation let the number of tv sets be x and number of dvd players be y.

Now we have to minimize the cost as it costs $75 to refurbish a tv set and $40 to refurbish a dvd player.

i.e. Minimize z=75x+40y

it gives subject to the constraints

4x+2y≥100......(1)(100 hours each week. It takes 4 hours to refurbish a tv set and 2 hours to refurbish a dvd player.)

x+y≥35.......(2)(weekly sales target is to refurbish at least 35 tv sets or dvd players.)

To plot equation (1) we need to find coordinates of points lying on line (1)

put x=0 gives 2y=100⇒y=50

put y=0 gives 4x=100⇒x=25

So we got points (0,50) and(25,0) for (1)..............(3)

Similarly for equation (2)

put x=0 gives y=35

put y=0 gives x=35

so we got points (0,35) and(35,0) for (2).................(4)

with the help of (3) and (4) we plot the following graph (assume x≥0 and y≥0)

The unbounded feasible region determined by constraints gives the corner points as A(0,50),B(15,20)and C(35,0).

from  we get the value of z is minimum at point B (15,20) .

hence we got our optimal solution at B (15,20), where x is the number of tv sets and y is the number of dvd players  .therefore Ruhana and her team should refurbish 15 tv sets and 20 dvd players each week to minimize the cost.

7 0
3 years ago
(x + 2)*(x^2 -2*x+4) - (x^3 -12)
Ivahew [28]

Answer:

  • \large{ \boxed{ \tt{20}}}

- Please see the attached picture for full solution!:)

------------ HappY LearninG <3 -----------

3 0
1 year ago
I need help someone can help me
Alex Ar [27]

Answer:

hbsmbs

Step-by-step explanation:

qwdm qbmd

3 0
2 years ago
HURRY!! 8.1=8w- 17.5. Solve for w​
jasenka [17]
W= 3.2

Need explaining?
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 3 pumps, working 8 hours a day, can empty a tank in 2 days. how many hours a day must 4 pumps work to empty the tank in 1 day?
    6·1 answer
  • What is the result when 8x+3 is subtracted from-2x+5
    15·2 answers
  • How do you turn a interval into an inequality?
    14·1 answer
  • Karen is selling ice cream sundaes to raise money for her school orchestra. She wants to purchase the least expensive ice cream,
    8·1 answer
  • Find another point on the line containing the points (-2,-3) and (3,-4)
    9·1 answer
  • Why is the percent increase from 45 to 75 not equal to the percent decrease from 75 to 45? Select three options.
    11·2 answers
  • PLS PLS HELP!!!!!!
    7·1 answer
  • Define a stationary front in your OWN words.
    9·1 answer
  • Helpppppp pleaseeee
    12·2 answers
  • 5 tons of fertilizer cost $6,600.00. What is the price per pound?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!