1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alla [95]
3 years ago
14

The product of sin 30° and sin 60° is same as the product of

Mathematics
1 answer:
Ksivusya [100]3 years ago
4 0
I hope this helps you



sin30°= 1/2


sin60°= √3/2


1/2×√3/2


√3/4
You might be interested in
QUICK QUICK! 1 MINUTE ONLY PLEASE!
Llana [10]

36 questions-----3 minutes

x questiones-----1 minutes

x=(1*36)/3

x=36/3

x=12 questions

B.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
100 points for a serious answer.
sammy [17]

Answer:
I'm not sure if this will be able to help, though I found the same question, but answered by someone who is far more advanced with this, and has answered for more questions than I have. Hope this can help, if not please comment, so I can delete.

brainly.com/question/21188240

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Calculate the force when the pressure is 18 N/M squared and the area is 4 M squared.
Doss [256]
The force is 72 Newton
8 0
3 years ago
PLEASE HELP QUESTION: What is the midpoint of the line containing the points X(4,-1) and Y(-4,1)?
11Alexandr11 [23.1K]

Answer:

( D ) , ( 0 , 0 )

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
)) Two tailors, Kristen and Layla, sit down to do some embroidery. Kristen can embroider 5
serious [3.7K]

Answer:

2 hours or less depending on how skilled or how they're felling that day

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help with proofs
    5·1 answer
  • Help this is hard and I will thank you
    13·1 answer
  • Which weighs more 5 ounces or 150 grams
    11·2 answers
  • Camille bought 3 pounds of nuts for $10.35 what is the unit price per pound
    8·1 answer
  • Solve for y.<br><br> 10 + y = c
    9·2 answers
  • Can't figure out this problem help please :)
    13·1 answer
  • Which shape could not be a cross section for this cube?
    9·1 answer
  • After several weeks of working at the grocery store, Mark has been able to put $790 into his savings account. After he withdrawa
    9·1 answer
  • Julio esta interesado en adquirir un nuevo teléfono celular, el cual cuesta $3865 pesos, en la tienda le ofrecen el 15% de descu
    7·1 answer
  • Urgenttttt helppppp pls
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!