1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
adoni [48]
3 years ago
5

Can someone solve these 2 problems ? 9 and 8

Mathematics
2 answers:
siniylev [52]3 years ago
5 0
I just answered that on someone elses. the last one is 4x+y+5z=3

answer the other one on the online algebra calcultor 
Dvinal [7]3 years ago
5 0
\begin{bmatrix}x+y+z=5\\ x-y+2z=-4\\ 4x+y+z=2\end{bmatrix}
\\\\
*x+y+z=5
\\y=5-x-z
\\\\ *4x+y+z=2
\\4x+(5-x-z)+z=2
\\4x+5-x-z+z=2
\\4x-x+5=2
\\3x+5=2
\\3x=2-5
\\3x=-3
\\\\x= \frac{-3}{3} 
\\\\x=-1

*x-y+2z=-4
\\x-(5-x-z)+2z=-4
\\x-5+x+z+2z=-4
\\x+x+z+2z-5=-4
\\2x+3z-5=-4
\\2x+3z=-4+5
\\2x+3z=1
\\2(-1)+3z=1
\\-2+3z=1
\\3z=1+2
\\3z=3
\\\\z= \frac{3}{3}  
\\\\z=1

*x+y+z=5
\\(-1)+y+(1)=5
\\-1+1+y=5
\\y=5

x = -1
y = 5
z = 1
You might be interested in
Which is the better deal: 8 ounces of shampoo for $0.89 or 12 ounces for 1.47.
Otrada [13]
8 Ounces of shampoo for $0.89
6 0
3 years ago
HELP PLEASE!! Will mark brainliest to correct answer
swat32

Answer:

45

Step-by-step explanation:

KL- because triangle is a isosceles

(base angles are congruent)

8 0
3 years ago
Suppose a jar contains 8 red marbles and 14 blue marbles. If you reach in the jar and pull out 2 marbles at random, find the pro
NikAS [45]

it would most likely be blue because its more

it would be a  57.1429%. of blue

8 0
2 years ago
Vx-w=2 <br> rearrange it and make x the subject
Anit [1.1K]

Answer:

vx - w = 2 \\ vx = 2 + w \\  x =  \frac{2 + w}{v}

8 0
3 years ago
What is the solution to the equation x/-3=4? <br> A)x=-7 B)x=-4/3 C) x=-1 D)x=-12
pav-90 [236]

d) x=-12 because x/-3=4 can be rearranged as x=4x-3 so x=-12

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A 10- ounce box of cereal cost $3. A 20-ounce box of the same cereal cost $5. A third box of the same cereal cost $8. • Use the
    5·1 answer
  • Kaylee is painting a design on the floor of a recreation room using equilateral triangles. She begins by painting the outline of
    10·1 answer
  • the area for any square is given by the function y=x squared where is the length of a side of the area square and y is the area
    13·1 answer
  • What is the answer for 17x&gt; -7
    7·1 answer
  • Find the volume of the pyramid
    12·2 answers
  • There are 110 calories per 177.4 grams of Cereal X. Find how many calories are in 233.5 grams of this cereal,
    13·1 answer
  • Simplify product<br>8x²(4x²+4y⁶)<br>​
    9·1 answer
  • Solve this simultaneous equation m+2n=10 and 2n+3m=18​
    7·1 answer
  • PLEASE HELP THIS IS DUE I HAVE BEEN TRYING AND DONT UNDERSTAND IT!!!!
    5·1 answer
  • The Spanish version of Michelle Obama's book,
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!