1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MAVERICK [17]
3 years ago
13

Choose the property of addition that justifies the equation 9+2=2+9

Mathematics
1 answer:
Alenkasestr [34]3 years ago
4 0

Answer:

Communitive Property

Step-by-step explanation:

Communitive property is when you switch up numbers when you multiply and add but it's still the same.

You might be interested in
Help with the problem in picture ​
Flauer [41]

Answer:

The slope of a line is a measure of its steepness. Mathematically, slope is calculated as "rise over run" (change in y divided by change in x).

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Create a factorable polynomial with a GCF of 6. Rewrite that polynomial in two other equivalent forms. Explain how each form was
mel-nik [20]
We are asked in the problem to devise a polynomial equation that has a GCF of 6 which means each of the terms can be divided to 6. For example: 6*(x^2 + x+1) = 6x^2 + 6x +6. This polynomial is created by multiplying each terms by the number 6 which is distinguished by factoring. 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the quotient if the dividend is 2286 and the divisor is 6
Anna11 [10]

Answer:

381

Step-by-step explanation:

2,286/6=381

Good luck!

8 0
4 years ago
Plz help ill give brainlist to you
dusya [7]
Hey there!

To start, first set up your expression like this:
(5x+17)-(3x-4)

You must set up your expression like this since in subtraction, order matters and the problem asks for the difference between the first plant and the second plant, respectively, meaning you must follow in this order.

Now, simplify:
(5x+17)-(3x-4)
(5x+17)+(-3x+4)
2x+21

Therefore, the difference the two companies would be 2x+21.
8 0
4 years ago
George has $23 to spend on art supplies.He wants to buy markers,paper, and glue.If the total cost of the markers and paper is mo
Lostsunrise [7]
The inequality that would represent the amount that could be spent on glue, p is:

p <$9

You will determine this by subtracting 23 and 14 to get $9.  If this is $9, that means you will spend less that that, because you will spend more that the $14 on the other supplies.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the slope for the equation y=7
    6·2 answers
  • Find the angle θ between the vectors. u = cos π 4 i + sin π 4 j v = cos π 2 i + sin π 2 j
    12·1 answer
  • Evaluate P(5, 3). 15 20 60
    6·1 answer
  • What is the constant of proportionality in the equation y = 2/3x?
    7·1 answer
  • which is the better deal to buy vegetables at a supermarket? $2.45/2.5lb of potatoes or $0.98/lb of potatoes
    10·1 answer
  • A cola-dispensing machine is set to dispense a mean of 2.02 liters into a bottle labeled 2 liters. Actual quantities dispensed v
    7·1 answer
  • X4 -3x + 1, 4x2 - 2x + 8, and x3 - 9
    14·1 answer
  • 12+16(5×10)÷20-2=<br><br>What is the answer ?​
    14·2 answers
  • An engineer is designing a fuel tank in the shape of a cylinder. The tank must have a volume of 3,500 cubic inches. The height o
    8·1 answer
  • ( show your work ) The banner that football players run through is 18 feet high and 30 feet long. How much paper is needed to
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!