It's 904.78.
The formula for the volume of a sphere is 4/3(pi)r^3. The diameter is 12. Half it to get the radius, which is 6. Plug 6 into the formula. The result is 904.77868.
To find the unit price, divide the total price by the total weight.
4.60 / 2 = 2.30
So, the unit price is $2.30 per liter of milk.
Best of Luck!
Not sure about this but, is it a line?
4 x 6 = 24 six times four is twenty four
Given the similar triangles, it can always be noted that similarity can be derived from the proportionality of the leg lengths, however it is not true the the ratio of the proportion of the leg lengths is equal to the slope of the triangles. Thus the false statement is:
A] <span>The slope of the hypotenuse is represented by the ratio of the leg lengths.</span>