1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scoray [572]
3 years ago
12

3.5 hours:$10 1/2 hour:$1.25. What is the unit rate in dollars per hour for each company?

Mathematics
1 answer:
Rasek [7]3 years ago
7 0

One company wants $10 per 3.5 hours, so they want 10 / 3.5 ≈ 2,86 dollars per hour (after rounding to the closest hundreths).

Second company wants $1.25 per half an hour, so they want 2 * 1,25 = 2,50 dollars per hour.

The unit rate is 2,86:2,50

You might be interested in
A tree grows three-fourth feet per year. How long will it take the tree to grow from
xenn [34]

Answer:

9 years

Step-by-step explanation:

37-21.25 =15.75ft

1.75ft per year

15.75  / 1.75  = 9 years

4 0
3 years ago
Approximately how many degrees are in the measure of an interior angle of a regular eight sided polygon?
yan [13]
135° I think 1080( what the angles add up to) 1080÷8=135°
4 0
4 years ago
Translate the following into algebraic expressions: The first class has a kids in it, the second has b kids in it, and the third
Studentka2010 [4]

Answer:

(a + b + c)/2

Step-by-step explanation:

Number of kids in first class: a

Number of kids in second class: b

Number of kids in third class: c

The total number of kids in all classes is: a + b + c

The total number of kids is divided equally between 2 buses:

(a + b + c)/2

4 0
3 years ago
What’s the correct answer for this?
Maurinko [17]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve this system of equations by graphing.<br><br><br>y = 7/6x + 2<br><br><br>y = -5
OlgaM077 [116]

Answer:

(-6,-5)

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • According to the fundamental theorem of algebra, how many zeros does the function f(x) = 15x17 + 41x12 + 13x3 − 10 have?
    10·2 answers
  • Find the slope of the line represented by the table of values.
    5·2 answers
  • Jessica gets her favorite shade of purple paint by mixing 2 cups of blue paint and 3 cups of red paint
    13·2 answers
  • 1.2.1 adding whole numbers and applications
    6·1 answer
  • Jenny earned 92 of a possible 120 points on a test. She lost 4 points for each
    15·2 answers
  • This is a tricky one<br>n ÷ 9 = 14 ​
    15·1 answer
  • A washer and a dryer cost $726 combined. The washer costs $76 more than the dryer. What is the cost of the dryer?
    14·1 answer
  • Does anyone know how to answer this question I'm having a lot of trouble with it?
    12·1 answer
  • TODAY IS MY BIRTHDAY <br><br> everyone send some kind works<br><br><br> I just turned 12
    15·2 answers
  • I need help bad pls help me​
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!