1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Darya [45]
3 years ago
15

5/m-9 = 8/m+5 Solve the following proportions, while using cross multiplication.

Mathematics
1 answer:
slamgirl [31]3 years ago
3 0
The answer is gonna be -3/14
You might be interested in
3. A car starts a trip with 20 gallons of gas in its tank. The car traveled at an average
Helga [31]

Answer:

32.5%

Step-by-step explanation:

first we will have to calculate how much miles the car traveled, to do that we will multiply the speed by hour long the car was traveling for which is

65*3=195

During those 195 miles the car used 1 gallon for every 30 miles which means it used 6.5 gallons of its tank

195/30=6.5

6.5 gallons is 32.5% of 20 gallons

6.5/20=0.325

0.325 * 100 = 32.5%

3 0
3 years ago
you get a free meal at his favorite restaurant having to spend $50 or more at the restaurant he already spent $30.25. how much m
jeyben [28]
Subtract $30.25 from $50
6 0
3 years ago
Give an example of a number between 20 and 50 which is a multiple of 3 and also a factor of 84.​
Kazeer [188]

Answer:

69

Step-by-step explanation:

by eliminating 20 from 84 we get 64 then add the 3 to get 67 and then we know that we always add 2 to our answers and therefore get 69

6 0
3 years ago
[12÷(9-6)]+4×6 <br>please help ​
Pavel [41]

The answer is 28 ez.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I NEED HELP!!!!! PLZ I NEED IT BEFORE AT 9!!!!!!
Jet001 [13]
At least we're both struggling with the same type of math ; -; 
4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is a situation in which you might locate points on a coordinate grid?
    9·1 answer
  • Shelley spent 17 minutes washing dishes. She spent 38 minutes cleaning her room. Explain how you can use mental math to find how
    14·2 answers
  • 76 is 80%of what number ?
    10·2 answers
  • A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
    9·2 answers
  • Explain the following composite numbers into product of prime factors.<br>5929​
    8·1 answer
  • How do you get the game among us on hp laptop
    7·2 answers
  • A person on a moving sidewalk travels 36 feet in 9 seconds. The moving sidewalk has a length of 80 feet.
    8·1 answer
  • Select the true statements about the number line
    6·2 answers
  • a man sold two typewriters it 2970 each. if he gain 10% on one in 10% loss on father what is his gain or loss percent​
    11·1 answer
  • Thom needs 3/4 yard of brown fabric, 2/4 yard of blue fabric, and 3/4 yard of green fabric to make some costumes for a play.​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!