1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marissa [1.9K]
3 years ago
11

Which arrangement shows 3 4/5, 3.75, 3.6, and 27/8 in order from least to greatest?

Mathematics
1 answer:
Andrews [41]3 years ago
3 0
The answer would be B.
You might be interested in
I need help on this and answer this correctly to get a BRANLIST​
Anna35 [415]
A is the answer to this thingy thing
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
{-210, -156, -366,-471, -108,-627, -579}
Andru [333]

Option D I and IV only is correct option

Step-by-step explanation:

We need to identify that the numbers {-210, -156, -366,-471, -108,-627, -579} belong to which of the following set of numbers.

I. Rational Numbers

II. Natural Numbers

III. Whole Numbers

IV. Integers

We will consider each option

Rational numbers: numbers that can be written by dividing two integers. They can be positive or negative.

all the numbers given can be divided by 1 to make them fractions. So all numbers are rational numbers.

Natural numbers: numbers that are positive integers excluding 0 i.e 1,2,3...

So, the given numbers are not natural numbers

Whole numbers: all natural numbers including 0. These are positive numbers. So, the given numbers are not whole numbers

Integers: it is a whole number (not fraction) that can be positive,negative or zero. So, the numbers given are integers.

So, Option D I and IV only is correct option

Keywords: Set of numbers

Learn more about set of numbers at:

  • brainly.com/question/537998
  • brainly.com/question/5030671
  • brainly.com/question/10894205

#learnwithBrainly

6 0
3 years ago
Can someone help me in this algebra questions please
alexgriva [62]
For question 7 the answer is  x=0.5
8 0
3 years ago
108.675divide by 1.75
saul85 [17]
108.625 divided by 1.75 = 62.1
Use your calculator;)
6 0
3 years ago
Stop & Shop is having a sale on paper towels: 5 rolls for $3. How much will 1 roll(s) cost?
ruslelena [56]

Answer:

Each roll is approximately worth $1.7

Step-by-step explanation:

In order to find the unit rate, divide the quantity by the price.

In this case, divide 5 by 3.

5/3= 1.6666666667 (~1.7)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of x?<br> 10<br> 2x
    15·1 answer
  • For ΔABC, ∠A = 2x - 2, ∠B = 2x + 2, and ∠C = 5x. If ΔABC undergoes a dilation by a scale factor of 1 2 to create ΔA'B'C' with ∠A
    9·2 answers
  • Chef Mario used of a half-gallon of milk for a cake. What fraction of a gallon of milk did he use?
    5·1 answer
  • I need the answer so please help it is worth 88 points
    6·1 answer
  • Suppose 10 people are chosen at random from a group of 1200. What is the probability that all 10 would rate their financial shap
    11·1 answer
  • What is the slope intercept form of the equation of this line
    7·1 answer
  • I WILL MARK BRAINLIEST!!! !!<br><br><br> (picture included with ONE question ^^^^^) only part a
    12·1 answer
  • Jamal owns a parking garage and is trying to find the relationship between hour of the day and number of cars in the garage. He
    6·2 answers
  • Find the discriminant and the number of real roots for this equation. x^2 + 2x + 8 = 0
    12·1 answer
  • When Mr. Davidson preheated his oven, the oven's temperature rose 3 degrees in 1 6 of a minute. At that rate, how much will the
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!