1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lbvjy [14]
2 years ago
7

These triangles are scaled copies of each other. Four right triangles labeled F, B, G, and H. Triangle F has the vertical side l

abeled 8, the horizontal side labeled 6, and the longest side labeled 10. Triangle B has the vertical side labeled 2, the horizontal side labeled 3 halves, and the longest side labeled 5 halves. Triangle G has the vertical side labeled 4, the horizontal side labeled 3, and the longest side labeled 5. Triangle H has the vertical side labeled 8 thirds, the horizontal side labeled 2, and the longest side labeled 10 thirds. For each pair of triangles listed, the area of the second triangle is how many times larger than the area of the first? Triangle G and Triangle F
Mathematics
1 answer:
gulaghasi [49]2 years ago
7 0

Answer:

Mmmmmm... 480 - 60 = 420. 420 is the answer, I guess.

You might be interested in
ILEGIT NEED HELP BADDDDDDD
sergiy2304 [10]

Please restore my faith in humans and try to understand this concept

3 0
2 years ago
A company charges $7 for a T-shirt and ships any order for $15. A school principal ordered a number of T-shirts for the school s
rosijanka [135]
7x + 15 = 1520
It’s $7 times the unknown number of shirts (x). Plus $15 to ship. All has to equal the total of $1,520.
8 0
3 years ago
The universal ga law PV=net describes the relationship among the pressure volume and temperature of a gas.
miskamm [114]

Answer:

R ≈ 8.31

Step-by-step explanation:

Filling in the given values ...

... pV = nRT

... 2·4.155 = 1·R·1

... 8.31 = R

7 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Please answer ASAP
algol13

Answer:

Choice A

Step-by-step explanation:

Choice A: $1.49/6 oz = $0.248/oz

Choice B: $3.59/13 oz = $0.276/oz

Therefore, Choice A is the lower price per ounce.

5 0
3 years ago
Find<br> ∫^[infinity]_-[infinity] x/(1+x^2)^2 dx.
son4ous [18]

Answer:

Step-by-step explanation:

integral(x/(1+x^2)^2)dx

=(1/2)integral(2x/(1+x^2)^2)dx

=(1/2)[-1/(1+x^2)] +c

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 10. How can we tell if a number is divisible by 4?
    9·1 answer
  • Does anyone know the answer to this problem ? Thanks
    5·1 answer
  • Erica is participating in a road race. The first part of the race is on a 5.2-mile-long straight road-oriented at an angle of 25
    6·1 answer
  • the original price of a skateboard is 50% the sale price includes 20% discount what is the sale price
    9·1 answer
  • The perimeter of a rectangle is represented by 4x^2+5x-2. The perimeter of a smaller rectangle is represented by x^2+3x+5. Which
    8·1 answer
  • Please solve in the next 10 minutes pleaseeee
    9·1 answer
  • Find the missing side lengths
    13·2 answers
  • GIVING BRAINLIEST TO CORRECT ANSWER
    13·2 answers
  • What is the solution set represented by this number line graph?
    13·1 answer
  • The graph below shows the same shape was pushing the blue graph
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!