1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sever21 [200]
3 years ago
5

Your friend is about to begin an introductory chemistry course at his university. The course has collected data from students on

their study habits for many years, and the professor reports that study times (in hours) for the final exam closely follow a normal distribution with mean 24 and standard deviation 4. What percentage of students study 34 hours or more
Mathematics
1 answer:
Minchanka [31]3 years ago
6 0

Answer:

<em>The percentage of students sudy 34 hours or more is 0.62%</em>

Step-by-step explanation:

<u>The Normal Distribution</u>

The bell curve or normal distribution is frequently used to model the probability of natural random events. The normal distribution N(\mu,\sigma) is characterized by two parameters:

\mu is the mean value

\sigma is the standard deviation

The study times in hours for the final exam is modeled as a normal distribution N(24,4). We are required to find the percentage of students study 34 hours or more, or P(X>34).

The values for the cumulative probability are given by tables or digital means like Excel where we can get the left-tail or P(X<Xo). To compute the right-tail or P(X>Xo) we use this relation

P(X>Xo) =1-P(X

The Excel formula to find the left-tail cumulative probability is called

NORM.DIST(x,mean,standard_dev,cumulative)

To solve the question, we used:

NORM.DIST(34,24,4,TRUE)=0.9938

Thus:

P(X>34) =1-P(X

The percentage of students study 34 hours or more is 0.62%

You might be interested in
Which of the following expressions represents “the quotient of nine times a number and seven ?
blsea [12.9K]

Answer:

9n÷7

Step-by-step explanation:

A quotient means a ratio or one quantity being divided by another, or in algebraic terms (a/b). In this case, the first quantity is "nine times a number" represented in terms of n as (n). The other quantity is just the number 7.

Dividing the 9 times n by 9 gives us the following:

9n÷7

<u><em>Hope this helps :></em></u>

7 0
3 years ago
the number of women at a training workshop was two less than three times the number of men if 50 people attended the workshop ho
Anton [14]
Answer: 148

Work: 50 men multiplied by 3 =150
If there is two less women from 3 multiplied by 50 (150) , then 150 - 2 = 148
6 0
2 years ago
One angle of a right triangle measures 8°. What is the measure of the other acute angle?
Ivahew [28]

Answer:

  82°

Step-by-step explanation:

The acute angles in a right triangle are complementary. The other one is ...

  90° -8° = 82°

5 0
2 years ago
Question 2.what is the probability that between 80 and 115 complaints are received in one week? use a n(110,20) model to approxi
AURORKA [14]

Calculate standard  Z values for the given data:-

z = (80 - 110) / 20 = - 3/2 = -1.5

and z = (115 - 110) / 20 =  0.25

so we need  Prob ( -1.5 < z < 0.25)

Using standard tables this  comes to 0.5319  Answer


6 0
3 years ago
2. Solve. x2 - 72 = 0
Effectus [21]

Answer:

x = ± 6\sqrt{2}

Step-by-step explanation:

Given

x² - 72 = 0 ( add 72 to both sides )

x² = 72 ( take the square root of both sides )

x = ± \sqrt{72} = ± \sqrt{36(2)} = ± 6\sqrt{2}

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Merideth's brother, Miles, is 3 years younger than twice her age. The sum of their ages is 24. Create an equation to determine t
    14·1 answer
  • 100% probability. the probability of an event is 1 (or 100%) if and only if the event can never occur.
    6·1 answer
  • What is the value of x to the power of 6 + y to the power of 2 when x=1 and y=11
    14·1 answer
  • The half-life of a radioactive isotope is the time it takes for a quantity of the isotope to be reduced to half its initial mass
    8·1 answer
  • Carrie buys 4.16 pounds of apples for $5.20. How much does 1 pound cost?
    8·2 answers
  • Someone, please help I'll give you brainiest!!
    15·1 answer
  • A word or phrase used to show division in a word problem
    13·2 answers
  • If 2 1/4 pounds of bananas cost $1.89 what is the cost per pound
    13·2 answers
  • What is the value of 9^-1/2
    5·2 answers
  • 8x + 4y = 16 7y = 15 - x
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!