1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
77julia77 [94]
3 years ago
8

Roberto will save 1/6 of his allowance each day. If he gets $2.00 a day, about how much money will he save each day

Mathematics
1 answer:
slamgirl [31]3 years ago
3 0
I hope you can read cursive and I hope this helps!

You might be interested in
Determine if the product CA is defined. If the product is defined, state its dimensions. Do not calculate the product.
Troyanec [42]

ANSWER

The multiplication, CA is defined, and its dimension is 3×2

EXPLANATION

Matrix A is a 2x3 matrix.

Matrix C is a 3×2 matrix.

The product of the two matrices , CA, is defined if and only if the inner product of their dimension are the same.

CA = (2 \times 3)(3 \times 2)

The inner products are the same.

Hence the matrix multiplication, CA is defined and its dimension is the outer products.

2 \times 2

8 0
3 years ago
Find the common difference of the arithmetic sequence 5, 14, 23, ...
vodka [1.7K]
It’s plus 9 so the next number should be 32
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
35 out of 100 simplified
marshall27 [118]

Answer:

7/20

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of a regular nonagon (9 sides) with side length of 15 cm and apothem of 20.6 cm? Round the answer to the neares
Triss [41]
We know that

<span>The nine radii of a regular Nonagon divides into 9 congruent isosceles triangles
</span>therefore
[the area of <span>a regular nonagon]=9*[area of isosceles triangle]

</span>[area of isosceles triangle]=b*h/2------> 15*20.6/2----> 154.5 cm²
so
[the area of a regular nonagon]=9*[154.5]------> 1390.5 cm²

the answer is
1390.5 cm²

5 0
3 years ago
Trevon had $24 to spend on 5 pens after buying them he had $4 how much did each pen cost
alexira [117]
Ok.You have 24$. You used 20$. And you have $4 left. You bought 5 pens. So $20.00/ 5=$4.00. Each pen is four dollars.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Use a calculator to find the value of Tan 27o. <br> Round to four decimal places.
    8·1 answer
  • The sum of a number and three is equal to five less than double that number
    11·1 answer
  • Find the length of the apothem of a regular Pentagon with a side measuring 36 cm
    10·1 answer
  • (-3,0) and (4,0)
    12·1 answer
  • 4x - 2y =7<br> X +2y =3 <br> What is x and y ??
    8·1 answer
  • Could someone see if this is right? thank you !
    10·2 answers
  • consider a job that pays $100,000 per year federal income taxes 19% and state income tax is 7% what is the annual total of the r
    13·2 answers
  • Your local gas stations are having a price war. During the past 7 days they have lowered the price of regular gas by $.02 each d
    12·1 answer
  • Point (21,28) is dilated by a scale factor of (-1/7) with a center of dilation on the origin. What are the new coordinates
    5·2 answers
  • What is the maximum number of visits a member of the science museum can make for a total cost of $70?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!