1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
diamong [38]
3 years ago
6

John opens a saving account and by the end of the first month he has $300 in the account. By the end of a 12-month time span, Jo

hn has $1500 in his savings account. What is the average rate in dollars per month in Johns savings account?
Mathematics
1 answer:
Annette [7]3 years ago
8 0

Answer:

$300

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Lynne was making cookies and she
charle [14.2K]

Answer:

4 cups of flour

Step-by-step explanation:

We just need to double 2. The phrase "double" means to multiply by 2 so the answer is 2 * 2 = 4 cups of flour.

3 0
3 years ago
What are the names of three planes that contain Point G ​
belka [17]

Answer:

Points L, J, and K are collinear.

Step-by-step explanation:

brinlest plz

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the measures of angle 1 and angle 2
aleksley [76]

Answer:

Please attach the image first

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What’s the measure of this angle
pashok25 [27]
First, write the expression.
180=(x+96)+5x
Second, add all coefficients.
180=6x+96
Subtract 96 from each side.
180-96=6x+96-96
84=6x
Divide both sides by 6.
14=x
Now that you have found the value of x, substitute x to solve the angles.
The first angle:
x+96
14+96=110 degrees
The second angle:
5*x
5*14=70 degrees

3 0
3 years ago
What is the value of R?
Vinil7 [7]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Subtract 150 from both sides

-5r ≥ -62.5

Divide both sides by -5

r ≤ 12.5

(The greater than sign flips around when you divide or multiply both sides by a negative number)

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Natural numbers are part of every other category of numbers except?
    10·1 answer
  • Let c = 10. Drag the expression into the box that makes the comparison true
    5·1 answer
  • What is the simplified form of THE SQUARE ROOT of 48n^9 ?
    15·1 answer
  • Help me please and thank you​
    8·1 answer
  • How do I eat pears how do I eat pears how do I eat pears how do I eat pears how do I eat pears how do I eat pears how do I eat p
    8·2 answers
  • Use (pemdas) what is 3 x 7 - 25 / 5 write 3 steps
    11·2 answers
  • Y=x^2-6x+3 help write the vertex form of the equation
    6·1 answer
  • Write the equation of the line in slope-intercept form using y=mx+b​
    15·1 answer
  • 9. If ground beef costs $4.98 for 3 pounds, then what is the unit rate (cost per
    13·1 answer
  • please solve all of them Elaine bought a total of 15 shirts and pairs of pants She bought 7 more shirts then pants how many of e
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!