1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kozerog [31]
3 years ago
13

Pls answer and get branily

Mathematics
1 answer:
Dennis_Churaev [7]3 years ago
6 0

Answer:

Just put 4 basketballs and 5 baseballs in each one

Step-by-step explanation:

If you think about it you will know that each ratio there is the same. So, you do the same thing each time.

All you have to do now is read. It says put 4 basketballs and 5 baseballs.

I hope this helped ;)

You might be interested in
Mary constructed ΔJKL from two angles and their included side. The angles were ∠JKL and ∠KLJ. What was the included side?
elena-14-01-66 [18.8K]
A.............................
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Carter wants to buy a new movie for $25 he already has $11 dollars saved and his mom will give him $2 for each chore he does wha
Drupady [299]

Answer:

38

Step-by-step explanation:

25+11=36+2=38 that is the answer

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Factor the expression: 14x + 21y – 7z
lozanna [386]

Answer:

7 ( 2x + 3y - z)

Step-by-step explanation:

To factor this expression, you need to find the GCF, which is 7.

7 ( 2x + 3y - z)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Forty-five states in a country have​ four-star hotels. Assume the country has 50 states.​ (a) What fraction of the states can cl
Masteriza [31]
A. 90% b. 5 c. 10/100 or 5/50 or 1/10
6 0
2 years ago
8(1/2u+3/4)
netineya [11]

Answer:

4u+3

Step-by-step explanation:  8/1*1/2= 8/2=4u

                                              8/1*3/4= 24/8=3    

4 0
2 years ago
Other questions:
  • What would I do to solve this?
    5·1 answer
  • I need to complete the equation of the line through (-10 3) and (-8 -8). Thanks in advance!
    11·1 answer
  • Please help With questions 4 and 6 .,,,,
    8·1 answer
  • A dozen plain hats cost $3.60. What is the unit rate of a hat? Write your answer as a comparison statement.
    9·1 answer
  • Factor n 3 - n 2 + 3n - 3.
    11·2 answers
  • Teachers were told that next year they would receive a percent increase in their salary. Mrs. Bennett is making $32,000 a year a
    11·1 answer
  • omg please help. make sure you put the product of A, the product of B, and the sum for C. it’s in the picture
    5·1 answer
  • B+2/2≤–1<br> please help me, and give me A C T U A L answers
    15·1 answer
  • 15. Which expression shows the sum of 72 and 96 as the product of the GCF
    12·1 answer
  • The Grand Prismatic Spring in Yellowstone discharges 8,400 gallons of water at a rate of 560 gallons a minute. Using m for minut
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!