1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nikolay [14]
3 years ago
11

Please help finding these arc lengths??

Mathematics
1 answer:
Sloan [31]3 years ago
4 0
Hope that helps you!

You might be interested in
Question 8 of 10
Tcecarenko [31]

9514 1404 393

Answer:

  D. 5 < x < 9

Step-by-step explanation:

The third side cannot be any shorter than the difference of the other two sides: 7 -2 = 5. It cannot be any longer than the sum of the other two sides: 7+2 = 9. It cannot be equal to either of those values. So, we must have ...

  5 < x < 9

8 0
2 years ago
3.5 hours:$10 1/2 hour:$1.25. What is the unit rate in dollars per hour for each company?
Rasek [7]

One company wants $10 per 3.5 hours, so they want 10 / 3.5 ≈ 2,86 dollars per hour (after rounding to the closest hundreths).

Second company wants $1.25 per half an hour, so they want 2 * 1,25 = 2,50 dollars per hour.

The unit rate is 2,86:2,50

7 0
3 years ago
The new athletic facility on the downtown campus measures 0.74 km by 4 km. How many square
masha68 [24]

Answer:

The sports facility is 2,960,000 sq. m   in area.

Step-by-step explanation:

The dimension of the sport facility = 0.74 km by 4 km

The Length of the facility = 4 km

The width of the facility = 0.74 km

Now, 1 km = 1000 meters

⇒ 4 km = 4 x (1000) = 4000 meters

and 0.74 km = 0.74 x (1000) = 740 meters

Now, AREA OF THE RECTANGLE = LENGTH x WIDTH

So, the area of the facility = 4000 m  x 740 km

                                         =  2,960,000 sq. m

Hence, the sports facility is 2,960,000 sq. m  in area.

7 0
2 years ago
Find the unit rate.<br><br><br><br> The unit rate is <br> calories per serving.
aleksklad [387]
The unit rate is 120 calories per serving.

120 x 2 = 240
120 x 4 = 480
120 x 6 = 720
And so on..
6 0
2 years ago
Can someone help me with this
vodomira [7]

Answer:

b) 8

I assume the question is suggesting that you cant "cut" any of the cubes

so that the "division" has to result in an integer

Step-by-step explanation:

7 85.71428571

8 75

9 66.66666667

10 60

8 0
2 years ago
Other questions:
  • 3 ÷ 1/2 what is it?​
    13·2 answers
  • Which lists all the integer solutions of the equation |x| = 4?
    14·2 answers
  • the moon is about 240000 miles from earth what is this distance written as a whole number multiplied by a power of ten
    13·1 answer
  • For his long distance phone service, Deandre pays a $7 monthly fee plus 7 cents per minute. Last month, Deandre's long distance
    7·1 answer
  • I REALLY NEED HELP WILL GIVE BRAINLIEST
    8·2 answers
  • 3) A tour trolley covers a distance of 8.5 miles in of an hour.
    11·1 answer
  • HELP PLEASE I WILL GIVE BRAINLIEST IF YOU DO ALL
    13·1 answer
  • I really need helppppp
    5·1 answer
  • What is 7 5/12- 2 2/3
    14·1 answer
  • (25)2 × 100 ÷ 23 + [24 ÷ (13 – 5)] = 14
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!