1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Neko [114]
3 years ago
12

(01.05) Use the graph below to answer this question: graph of line going through negative 1, 4 and 2, 0 Find the average rate of

change for the given function from x = −1 to x = 2.

Mathematics
2 answers:
Ainat [17]3 years ago
8 0

Answer:

-4/3

Hope This Helps

give Brainliest if you please :p

dsp733 years ago
4 0

1) Find the graph of a line passing through (-1, 4) and (2, 0).

The slope of two points can be determined by dividing the difference of y-values by the difference of x-values:

\frac{4-0}{-1-2} =\frac{4}{-3}

The slope of this equation is -4/3. Inputting this into the slope-intercept form of an equation, we get:

y=\frac{-4}{3} x+b

To find b, substitute x and y for one of the given coordinate pairs:

0 = (-4/3)(2) + b

0 = -8/3 + b

8/3 = b

Substitute the b value into the equation to finish the line:

y=\frac{-4}{3} x+\frac{8}{3}

You might be interested in
What is the standar form i dont understand
Bond [772]
The answer should be C
8 0
4 years ago
What is a equaled sign
topjm [15]
An equal sign is a symbol in mathematics.

It is to indicate that the given terms are <span>equal. 

It is also used to </span>indicate a mathematical <span>equality. 

An equal sign looks like ( </span>= ) this. 
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Do you know works at a dinner she earn six dollars each hour plus tips in one week she worked 37 hours a week and earned 43 tips
lukranit [14]

Answer:

265

Step-by-step explanation:

The computation of the amount that should be make out together is shown below:

Let us assume the number of hours be x

And, the total money earned be y

Now the equation would be

y = 6x  + 43

= 6(37) + 43

= 265

5 0
3 years ago
One cylinder has a volume that is 8 mc018-1.jpg less than mc018-2.jpg of the volume of a second cylinder. If the first cylinder’
Hatshy [7]
The anwser to it is 57



4 0
4 years ago
If 8 packs of gum cost $9.48. What is the unit cost?
Kitty [74]

Answer:$1.185

Step-by-step explanation:

8 gum cost $9.48

1 gum cost 9.48/8=1.185

Unit cost is $1.185

3 0
4 years ago
Other questions:
  • the members of the boosters organization at your high school bought new balls for the school. they spent $22.00 per basketball a
    9·1 answer
  • A party size bag of tortilla chips normally costs 3.80. The supermarket has them on sale today for 2.85.what is the percentage o
    5·2 answers
  • What's the greatest common factor between 18 and 100
    10·2 answers
  • Equation of a line pass through origin in called
    9·1 answer
  • 74. What is the slope of the line 6x – 3y = 54 ?.
    15·2 answers
  • Solve the equation for x. 18=6(2– 8)
    13·1 answer
  • Pls help :( I’m so stuck in this
    6·2 answers
  • Solve: 3x-1=8(x+1)+1
    12·1 answer
  • The bowling princes for a different bowling alley are shown in the graph. How much does this bowling alley charge for shoe renta
    8·1 answer
  • Logan has x twenty-dollar bills and 1 fifty-dollar bill. How much money does Logan have? Write your answer as an expression,​
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!