1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gladu [14]
3 years ago
6

How many pieces of pie will you have if 4 banana caramel cream pies are sliced into 1 8 servings? A) 12 B) 18 C) 24 D) 32

Mathematics
2 answers:
Westkost [7]3 years ago
5 0

Answer:

32 is the correct answer

Ierofanga [76]3 years ago
3 0
4x18=72
Therefore, you will have 72 slices
You might be interested in
4. Jan bought donuts for $6.75. Each bagel cost<br> $0.75. How many bagels did she buy?
Nataly_w [17]

Answer:

9 bagels

Step-by-step explanation:

Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)

6 0
3 years ago
The perimeter of a square is the product of four and the length of a side. Which of the following funct
cluponka [151]
<h3><u>The function used to find the perimeter of a square, represented by y, given the length of a side, represented by x is: y = 4x</u></h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Let "y" be the perimeter of square

Let the length of side be "x"

From given,

The perimeter of a square is the product of four and the length of a side

Which means,

\text{Perimeter of square } = 4 \times \text{ length of side }

Substituting the given variables,

y = 4 \times x\\\\y = 4x

Thus perimeter of square is y = 4x

5 0
3 years ago
1. 6:8
gtnhenbr [62]
What are you asking? Are you asking to find an equal ratio for each?
8 0
3 years ago
Which is better buy? 5 lb of flour for $0.90 or<br> 8 lb for $1.25
Ludmilka [50]
Well let’s see if there’s a least common multiple of 5 and 8. Since 40 is the least common mult. We will multiply 40 x .90 and 40 x 1.25 . 40x.90 is 36 while 40x1.25 is 50. It’s better to buy eight pounds for 1.25!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Edwin hiked to a famous point with a beautiful view. It took 2 hours and 55 minutes to hike to the viewpoint and 25 minutes to h
anygoal [31]

Answer:

= 8:00 A.M.

Step-by-step explanation:

▪You first find the total time taken which will be :

2 hrs 55 min + 25 min

= 3 hrs 20 min + 25 min

= 3 hrs 45min

▪ Beginning time = Arrival time - Time taken

= 11:45 - 3:45

= 8:00 am

¿

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify the expression (11 – 6)2 + 6 × 2 – (3 + 3)2.
    5·2 answers
  • How can I determine the value of x that will make the expression a real <br> √x-1
    8·1 answer
  • Which expressions are equivalent to 2(b+3c)
    11·2 answers
  • Evaluate a + b for a= 34 and b= -6
    13·1 answer
  • Use the Law of Logarithm to expand the expression. ln(y √x/z (I know the answer is 2ln(y)+ln(x)-ln(z) all over 2, but I need the
    12·1 answer
  • According to the Bureau of the Census, the population of the United States in 1990 was approximately 249 million and in 2000, 28
    14·1 answer
  • Need this for homework plz help me
    11·2 answers
  • Can I get help with number 20
    14·2 answers
  • Find the 15th term of the geometric sequence 180, 90, 45,...
    5·1 answer
  • Help with Questions 4 and 5!<br> Will mark Brainliest for the best and accurate answers!
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!