1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lorico [155]
3 years ago
12

Which is the better buy a 3 pound ham for $5.70 or 5 pounds for $8.75

Mathematics
2 answers:
tekilochka [14]3 years ago
7 0

Answer:

The larger ham is the better buy.

Step-by-step explanation:

In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.

5.70/3 = 1.90 per lb

8.75/5 = 1.75 per lb

Therefore the 5 pound of ham is a better buy.

gogolik [260]3 years ago
7 0

Answer:

5 lbs for 8.75

Step-by-step explanation:

3 lbs of ham

Take the cost and divide by the pounds

5.70/3 =1.90 per pound

5 pounds

Take the cost and divide by the pounds

8.75/5 =1.75 per pound

The 5 pound is less per pound so it is a better but

You might be interested in
Can you please solve thos type of question (Question 2)
densk [106]

Answer:

I hope it helped I guess we have to combine the like terms❤

3 0
3 years ago
PLEASE HELP FAST WILL MARK BRAINLIEST PLZ 
Jobisdone [24]
(-4, 3, 10). I'm not really sure tho

3 0
3 years ago
Dan recently bought a new mountain bike for $550. His friend works
Wittaler [7]
$990
550 x .80 = 440
$550 + $440 = $990
8 0
4 years ago
How do I do this? (Will give brainliest) (explanation if you could)
Liula [17]
Take a photo of your screen and chose either word or math
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the following equation by factoring. 6x 2 - 5x = 50 {-5/3, 5} {-5/2, 10/3} {-10/3, 5/2}
rosijanka [135]
The correct answer is <span>{-5/2, 10/3}.</span>
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Two cards are selected without replacement from a standard deck of 52 cards. what is the probability that both cards are the sam
    14·1 answer
  • Divide.
    11·2 answers
  • LMNP is a rectangle. Find the value of x and the length of each diagonal. LN=2x+25 and MP=6x−7
    15·2 answers
  • The ratio of blue to yellow used to make a certain tint of green is 8:5. If you use 24 fl oz of blue, how many fluid oz of yello
    8·1 answer
  • Kay is drawing a triangle. Two of the sides have an equal length of 8 cm, and the angle between those sides measures 68°. Which
    13·1 answer
  • Harper used 1/3 cup walnuts, 1/8 cup chocolate chips. and 1/2 cup coconut in her cookie recipe. which of these ingredients did s
    8·1 answer
  • When 3.7 is added to 6 times a number the result is 52.3 find the number
    7·1 answer
  • 43942 dividido 52 cuánto es​
    15·2 answers
  • an airplane can travel 550 mph in still air. if it travels 3498 miles with the wind in the same length of time it travels 3102 m
    7·1 answer
  • A line with a slope of 4 passes through (6,11). Equation?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!