1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NISA [10]
2 years ago
6

Help me please answer correctly!!!

Mathematics
2 answers:
Darina [25.2K]2 years ago
7 0
You use substitution method by subtracting the (x) from both sides in the second equation and end up getting (y= -x+15) and substitute in the y and then once you get the y find the x
Jlenok [28]2 years ago
3 0
Seven adult tickets and eight kids tickets
You might be interested in
The cost of 7 books was $154.40. How much does each book cost?
Simora [160]

Answer:

22.057

Round to 22

154.4/7 = 22.057

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A function is a special type of relation where
Citrus2011 [14]

Answer: the answer would be B :)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find x so the distance between ( x , 4 ) and ( 3 x + 1 , − 4 ) is 10
Sonja [21]

Answer:

3456

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
What is the key difference between the graph of a linear relationship and the graph of a nonlinear relationship?
kakasveta [241]
<span>The main key difference between the graph of a linear relationship and the graph of a nonlinear relationship are linear relationship is the relation between variables which creates a straight line when spotted on a cartesian plane and linear relations have constant slope always.The key difference between the graph of an exponential relationship and the graph of a quadratic relationship is exponential relation is a mathematical function of the following form: f ( x ) = a x. where x is a variable, and a is a constant called the base of the function but quadratic relationship of the graph is the the standardized form of a quadratic equation is ax^2 + bx + c = 0,.</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How much money is the sales tax ? I need the answer please
Temka [501]

Answer:

The 3rd one that's what my sis said

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Where does -2/3 go on a number line
    12·1 answer
  • Pam made 1/2 gallon of tea for 10 people. Each person gets the same amount of tea. How much tea, in gallons, will each person ge
    8·1 answer
  • Kevin bought 4/6 pounds of pecans for $50.89. About how much was the cost per pound?
    10·1 answer
  • both m and n are integers. 5m 3n is divisible by 11.what is the remainder when 9m n is divided by 11?
    11·1 answer
  • Tanisha has 3 1/4 feet of pink ribbon and 1 3/4 feet of yellow ribbon. How much more pink ribbon does Tanisha have than yellow r
    12·1 answer
  • Use the distributive property to rewrite each expression. -5(3-h)
    15·2 answers
  • DESPERATE WILL GIVE BRAINLIST AND THANKS
    10·1 answer
  • What is the radius of polygon JKLMN ?
    15·1 answer
  • A plane can be described by any two non-collinear points <br><br> True or False
    8·2 answers
  • Solution to the system<br> y=-x2-3x+2<br> y=x+6
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!