1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leya [2.2K]
3 years ago
14

Is (5x+6)/2=3-(4x+12) equivalent to 5/2x+3=3-(4x+12) ?

Mathematics
1 answer:
strojnjashka [21]3 years ago
4 0

Answer:

-24/13, yes

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A triangle can be formed with side lengths 4 in, 5 in, and 8 in. (5 points) False True
marin [14]

Answer:

True

Step-by-step explanation:

6 0
4 years ago
A Jar contains n nickels and d dimes. There are 22 coins in the jar, and the total value of the coins is $1.55.
kotegsom [21]
They is 9dime and 13 Nickels because 13 x5=65 and 9 x10=90 .So 0.65+ 0.90= 1.55.
4 0
3 years ago
Complete the Square and express the quadratic as a square.
Shtirlitz [24]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

x² - 6x + 13 = 0

x² - 2(x)(3) + 3² - 3² + 13 = 0

(x - 3)² = -4

6 0
3 years ago
suppose you have a bag of 25 marbles and 3 of the marbles are white.If you choose one without looking, what is the probability y
allochka39001 [22]

Answer:

3/25

THERE IS AN 11% CHANCE

can i get brainliest

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Merle opened a new savings account she deposited 40,000 at 10% compounded semiannually at the start of the fourth year merle dep
UNO [17]

happy first question!!!!

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of this expression when c = -4 and d = 10?
    11·2 answers
  • What is the answer to x/5+6=36
    5·2 answers
  • If Walgreens sells 4 candy bars for $2.00, what is the cost of 1 candy bar?
    14·1 answer
  • The temperature of a city changed by -20°C over a four week. If the temperature changed by the same amount each week write an ex
    12·1 answer
  • A carpet store charges $150 to install 12 square yards of carpet.How much should it cost to install 36 square yards? The answers
    13·1 answer
  • 1. Estimate the area of the irregular shape. Explain your method and show your work.
    9·1 answer
  • The selling price of an item is $650. It is marked down by 20%, but this sale price is still marked up from the cost of $400. Fi
    14·1 answer
  • The first few steps in solving the quadratic equation 8x2 + 80x = −5 by completing the square are shown.
    7·2 answers
  • Match the name of the individual to a description of his
    13·1 answer
  • Find the length of mAB using the figure below<br> (please see photo)
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!