1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Papessa [141]
3 years ago
11

Find the area of the following shape. you must show all work to receive credit

Mathematics
1 answer:
choli [55]3 years ago
7 0

Answer with explanation:

Join AC and FG.Draw BN ⊥ AC.

AC=9 units, BN=3 units, CG=3 units, GF=6 units, FE=4 units,GD=3 Units

Area (ΔABC)

              =\frac{1}{2} \times {\text{Base}} \times \text{Height}\\\\=\frac{1}{2} \times {BN} \times {AC}\\\\=\frac{1}{2} \times 9 \times 3\\\\=\frac{27}{2}\text{Square units}  

Area of Trpzoid

            =\frac{1}{2} \times [\text{Sum of Parallel sides}] \times [\text{Perpendicular Distance between them}]

Area of Trpzoid ACGF

         =\frac{1}{2} \times [AC+GF]\times CG\\\\=\frac{1}{2} \times [9+6]\times 3\\\\=\frac{45}{2}\text{Square units}

Area of Trpzoid FGDE

        =\frac{1}{2} \times [FE+GD]\times FG\\\\=\frac{1}{2} \times [3+4]\times 6\\\\=21\text{Square units}

Area of given shape

               =\frac{27}{2}+\frac{45}{2}+21\\\\=36+21\\\\=57 \text{Square units}

You might be interested in
8- f = 71. what does f equal​
Cloud [144]

Answer:

13

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If y = 52 when x = 260, what is y when x = 90?
postnew [5]
Y would be 18 because 260 * .2 = 52, so 90 * .2 = 18.
4 0
3 years ago
Find the common ratio, r, in the following geometric sequence. 27, 9, 3, 1,…
Shtirlitz [24]
To find the common ratio 
divide by the previous numb/number beside it:
 \frac{9}{27}=\frac{1}{3},\:\quad \frac{3}{9}=\frac{1}{3},\:\quad \frac{1}{3}=\frac{1}{3}


so r=\frac{1}{3}

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
the reduced play sells cranberries in bulk for $2.50 per pound the store also sells 8 oz of package of cranberries for $1.50 whi
olga2289 [7]
The 8 oz for $1.50

Cost/Measurements
1 pound = 16 onces

$2.50/16 oz= about 16 cents per ounce
$1.50/8 oz= about 19 cents peronce

6 0
3 years ago
You deposit $4000 in an account earning 6% interest compounded continuously. How much money will you have in the account in 15 y
boyakko [2]

Answer:

9586.232772

$4000×1.06( to the power of 15)=9586.232772

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the sum of the given polynomials. 5m + 2n, n - 3m, and 7 - 3n 7 - 2m 2m + 7 14m + 5n - 6 9m
    5·1 answer
  • 24/50 simplified lowest terms
    9·2 answers
  • Write the following equation in slope-intercept form.<br> 1/2-y+6=0
    13·1 answer
  • Which of the following fractions is equivalent to 5/6<br><br> 10/16<br> 7/8<br> 2/3<br> 15/18
    14·2 answers
  • 28.71 is what percent of 6.6?
    10·2 answers
  • 1. All numbered streets runs parallel to each other. Both 3rd and 4th Streets are intersected by King Ave. as shown:
    11·1 answer
  • 120 g lentils
    14·1 answer
  • You are about to attack a dragon in a role playing game. You will throw two
    8·2 answers
  • The Sugar Sweet Company is going to transport its sugar to market. It will cost $4375 to rent trucks, and an additional $175 for
    5·2 answers
  • For a project in her Geometry class, Kylie uses a mirror on the ground to measure the
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!