1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sav [38]
3 years ago
14

Ga college readiness mathematics

Mathematics
1 answer:
igomit [66]3 years ago
5 0
What is the question?????
You might be interested in
What is the next term if the geometric sequence 192,48,12
VladimirAG [237]

the numbers are being divided by 4 so 12/4 =3

 next number is 3

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
DO ANYONE KNOW HOW TI FIND THE AREA OF A REGULAR POLYGON?? ill give brainlest and points​
zloy xaker [14]

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

The area (A) of a regular decagon ( 10 sided ) is calculated as

A = 0.5 × perimeter × apothem

Here side length = 3.25, hence perimeter = 10 × 3.25 = 32.5 m, thus

A = 0.5 × 32.5 × 5 = 81.25 m²

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
the perimeter of a rectangle is 62 feet.if the width of the rectangle is 19ft. what is the length of the rectangle
denis23 [38]
Perimeter = 2(l+w) or 2(length+width)

So far you have the width, which is 19feet. Since you have two sides of the rectangle which are 19 feet, add 19+19=38

Subtract 62-38 to get 24.

You now have the length of both of the sides combined. So you need to divide 24/2 = 12
The length of the rectangle = 12ft.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is a solution to the system of inequalities? y≤-1/2x+3 y≥x+1
Serggg [28]

Answer:

y≤-1/2(x=4)+3

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Samuel buys office supplies for his home buissness
Reil [10]

Answer:

What supplies?

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The graph of this system of equations is used to solve 4x^2-3x+6=2x^4-9x^3+2x What represents the solution set?
    6·2 answers
  • Over a two-hour time period, a snail moved 108 inches. How far is this in yards?
    13·1 answer
  • Jane has $23 to spend. She buys lunch for $5.47 and a belt for $8.95. Jane then buys a necklace with the remaining money. How mu
    14·1 answer
  • If it takes 5 1/7 yards of material to make a pillow cover, how much material will be needed to make 9 pillow covers?
    14·1 answer
  • Simplify to create an equivalent expression. <br><br>1+4(6p-9)<br><br>please help. ​
    7·1 answer
  • Compare the graph of g(x) = - 1/2(x + 6)^2 + 3 to<br> the graph of f(x) = x^2
    7·1 answer
  • I need help filling the blanks.
    10·1 answer
  • Please Help Will Mark Brainly
    13·1 answer
  • Passes through (-4, -3), slope = -2.
    9·1 answer
  • If Jan can buy 12 copies of a certain book for $40, what is the unit rate for cost per copy? How much
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!