1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pishuonlain [190]
3 years ago
15

Is 2 hours and 30 minutes more or less than 10% of a day?

Mathematics
1 answer:
belka [17]3 years ago
8 0
10% of the day =10/100×24=2 hours 24 minutes therefore 2 hours 30 minutes is more than 10% of a day
You might be interested in
M <2=x+94 what does x equal
Shtirlitz [24]
This is as far as I could get X=-94+m<2
6 0
3 years ago
What values of x make this inequality true?
Alborosie

Answer:

A. x > 13

Step-by-step explanation:

x-3>10

x>10+3

x>13

3 0
3 years ago
The area of a rectangular bathroom mirror is 9 square feet. the mirror is 3 feet wide. how tall is it?
lisabon 2012 [21]
You multpily the length and the width to find the area of a shape. If the square is 3ft wide, then the square is also 3 ft long if the area is 9.
so, how tall is it?
3 ft. I meant rectangle. Its still the same for the height.
5 0
2 years ago
Which graph shows the line of best fit for the data
lys-0071 [83]

Answer:

Graph C shows the line of best fit for the data.

Step-by-step explanation:

The line of Graph C is more centered and even than the other ones

4 0
2 years ago
Lisa’s dog has 4 squeaky toys. Two thirds of the dogs toys are squeaky. How many dog toys does Lisa’s dog have in all?
lys-0071 [83]

Answer:

6 dog toys.

Step-by-step explanation:

If 2/3 of the total dog toys are squeaky, 4 is two thirds of 6, meaning Lisa has 6 dog toys.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A paint box contains 12 bottles of different colors. If we choose equal quantities of 3 different colors at random, how many col
    6·2 answers
  • 3.4 min/hr = x ft/sec
    9·1 answer
  • Graph the equation. y = 4x – 3.
    13·1 answer
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • F(x) = x2 + 5x - 1 is shifted 3 units left. The result is g(x). What is g(x)?
    7·1 answer
  • NOT THE SAME 1 FROM BEFORE
    8·1 answer
  • 5 Select the correct expressions. Which expressions are equivalent to 3x + 2(x - 1) - 4? 3x + 2x - 2 - 4 5x - 6 3(x-4) 3(x + 2)
    12·1 answer
  • GIVING BRAINLIEST TO WHO ANSWERS THIS EASY MATH QUESTION FIRST...
    15·1 answer
  • SOMEONE PLEASE HELP PLEASE
    12·1 answer
  • 12. Triangle ABC is shown on the coordinate plane. If it is translated 4 units to the left and 3
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!