1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
salantis [7]
3 years ago
10

Chika left his house by 7.05pm and returned by 1.00pm. How long did he spend outside his house​

Mathematics
1 answer:
Yakvenalex [24]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

7.05 p.m we can call it as 19.05

and 1.00 p.m means 13.00

so time  from 19.05 to 24.00 is = 24.00-19.05= 4.55 hr

from 24.00 to 13.00 is = 13.00 hr

so total hr is 4.55 + 13.00= 17.55 hr

You might be interested in
John bought 3 pineapples and 2 watermelons for $8.50. Sue bought 2 pineapples and 4 watermelons for $13.00. Write and show a sys
AleksAgata [21]
As per your question, total cost of watermelon should end with either 5(for odd quantity) or 0(for even quantity).

If the quantity of watermelon is odd, then the total cost value of pineapple should end with 3 and this is not possible when the cost of pineapple is ₹7.

So let's come to conclusion that the count(quantity) of watermelon should be any one of 0, 2, 4, 6.

If count of watermelon is 6: It will cost ₹30 and for remaining ₹8, we can buy 1 pineapple but still ₹1 will not be utilised. So 1 pineapple is not possible

If count of watermelon is 4: It will cost ₹20 and for remaining ₹18, we can buy 2 pineapple with ₹4 not being utilised. So 2 pineapple is also not possible.

If count of watermelon is 2: It will cost ₹10 and for remaining ₹28, we can buy 4 pineapple with all amount being utilised. We can buy 4 pineapple along with with 2 watermelon for ₹38.

If count of watermelon is 0: It will cost you ₹0 and for remaining ₹38, we can buy 5 pineapple with ₹3 being not utilised. So 5 pineapple is also not possible.

So the answer is 4 pineapple.
5 0
3 years ago
Which liner function represents the line given by the points-slope equation y-8=1/2(x-4)?
Gelneren [198K]
<span>y = (1/2)x + 6. hope it helps
</span>
3 0
3 years ago
What is the mode of the following set of numbers? 121, 347, 45, 21, 300, 614, 312, 333, 421 no mode 279.3 312 21
Lorico [155]
There is no mode. Hope this helps
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Need help. Thank you :”)
Agata [3.3K]

It is the first choice. All you have to do is isolate A from 2A so you would divide by 2 and get A=bh/2

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write 18 1/4 as a decimal ​
nevsk [136]

Answer:

18.25

Step-by-step explanation:

1/4 = 0.25

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many fourths are in one half? Please help me I'm confusion jk I'm confused thanks lol
    12·1 answer
  • Through what angle does the bowling ball turn as it travels the length of the lane
    7·1 answer
  • If n* =4n+3 what is the value of 8*
    12·1 answer
  • PLS HELP.
    6·1 answer
  • what is an expression for the total cost of a meal where the tax is 8% and the tip is 15%? select all that apply A. c+0.08+0.15
    12·1 answer
  • HELP ASAP PLS
    9·1 answer
  • Solve for x, then find the measures of each angle.<br>​
    12·1 answer
  • 50 POINTS !!<br><br><br> PLEASE HELP !! ILL GIVE BRAINLIEST TO THE RIGHT ANSWERS.
    6·1 answer
  • A 2-cup bottle of shampoo costs $11.20. What is the price per fluid ounce?
    15·2 answers
  • In the previous lesson, you found the equation of a line to represent the association between latitude and temperature. This is
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!