1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ale4655 [162]
3 years ago
9

A covered water tank is in the shape of a cylinder the tank has 28 inch diameter and the high is 66 inches to the nearest square

inch what is the surface area of the water tank
Mathematics
1 answer:
posledela3 years ago
6 0
Do you guys do common core becase there would be two type's of a surface area!
You might be interested in
An office printer prints 25 photos in 12.5 minutes. A home printer prints 15 photos in 6 minutes. Which printer is faster?
aev [14]
Office printer is faster
5 0
3 years ago
What is the term of a 7-term geometric series if the first term is -11 the last term is -45,056 and the common ratio is -4
shutvik [7]
I assume you mean to ask how to find the sum of the seven terms?

You have

a_2=ra_1
a_3=ra_2=r^2a_1
a_4=ra_3=r^3a_1
...
a_7=ra_6=r^6a_1

So the sum is

a_1+ra_1+r^2a_1+\cdots+r^6a_1=a_1(1+r+r^2+\cdots+r^6)=a_1\times\dfrac{1-r^7}{1-r}

You know that a_1=-11 and r=-4, so the sum is equal to

-4\times\dfrac{1-(-4)^7}{1-(-4)}=-13108
8 0
3 years ago
Which story problem could be solved using the given equation? Please help ASAP!
GenaCL600 [577]

The third story, to get area you have to multiply length times width

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The band is selling boxes of fruit to raise money for new uniforms. Boxes of oranges cost $12 per box and boxes of grapefruits c
ValentinkaMS [17]

Answer:

The band is selling boxes of fruit to raise money for new uniforms. Boxes of oranges cost $12 per box and boxes of grapefruits cost $15 per box. To get free shipping on all of the fruit each band member must sell at least 25 boxes of fruit. In order to meet your goal, you want to sell at least $500 worth of fruit.

6 0
2 years ago
Does anyone understand this.
saw5 [17]
Easy. There is a pattern on the graph. Each baseball card set costs $4. If you add $4 to the $16 (because that is what she will have left after buying 1 baseball card set), you will get $20. So the answer is $20

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the volume of this aquarium?
    15·2 answers
  • A rectangle has a width of 4 centimeters and a perimeter of 26 centimeters. Find the length.
    11·2 answers
  • PLEASE HELP ME !! GEOMETRY REFLECTIONS!! PLEASE EXPLAIN
    14·1 answer
  • The population of a community is known to increase at a rate proportional to the number of people present at time t. The initial
    7·1 answer
  • PLS HELP ;-;
    9·1 answer
  • Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250 what is the cost per bag A($.25 B($.50 C($.75 D($1.00
    15·1 answer
  • Urgent! Please heeeeeeeeeeeeelp
    12·2 answers
  • What would the equation be for this line?
    9·1 answer
  • The expression 2m+ 10c gives the amount of money in dollars , a dessert store makes from selling m muffins and a c Cakes How muc
    13·1 answer
  • What is 31,604 divided by 5?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!