Answer:
use distributive and combine like terms
Answer: $2.90/cup
Step-by-step explanation:
1 pint = 2 cups
2 cups = $5.80
--> $5.80/2 = $2.90/cup
8x+6
4x (4-2)=2
4X*2+6
938335.425044