1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stels [109]
3 years ago
13

PLEASSSSSSSSSSSE HELLP!!!

Mathematics
1 answer:
Ivenika [448]3 years ago
4 0
Answer:
The percentage of the shaded area is 59%

Explanation:
Out of the 100 squares on the right only 59 are shaded in, so it will be 59%.
You might be interested in
What is the word form of the number 602,107?
Nadusha1986 [10]
<span><u>Answer</u>
Six hundred and two thousand, one hundred and seven.

<u>Explanation </u>
When writing numbers in words you consider the place value of the digits forming that number. A digit is defined by its place value.
In the questions above, 6 is in hundred thousands place, 0 in ten thousands place, 2 in thousands place, 1 in hundreds place, 0 in tens place and 7 in ones place.
So, the 602, 107 in words is Six hundred and two thousand, one hundred and seven. 
</span>
3 0
3 years ago
What is the volume, in cubic inches, of one cube with an edge length of 1/3 inch
DanielleElmas [232]

Answer:

1/27 cubic in.

Step-by-step explanation:

1/3*1/3*1/3= 1/27

3 0
2 years ago
Determine if the side lengths 6, 11, and 19 form a triangle. If it is a triangle, classify it by its sides.
Butoxors [25]
It is not triangle because the one side of triangle should be smaller than the other two sides
Let's check
6+11=17
17<19
Or
11+19=31
9<31
4 0
3 years ago
Adam has $21 to spend on three pencils. After buying them he had $9. How much did each pencil cost?
Mice21 [21]

Answer:

Each Pencil Cost 4 Dollars

Step-by-step explanation:

First you can subtract 21 by 9 to get 12 dollars which shows how much he spent.

Second you can divide 12 by 3 to get 4 dollars spent. So he spent 4 dollars on each pencil.


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Terry's Excavation rents bulldozers.
Galina-37 [17]
The answer would be A.

$198.45 x 5 days = $992.25

$992.25 + $65 delivery charge = $1057.25
6 0
1 year ago
Other questions:
  • write an equation in slope intercept form parallel to the line y-4=3(x-1) and traveling through the point (-4,3)
    7·2 answers
  • X^2 +6x+30 in vertex form
    8·2 answers
  • Need Help Urgently !!<br> Drag a reason to each box to complete the flowchart proof.
    13·2 answers
  • Olga used 100 ounces of flour to make 225 muffins. How many ounces of flour will be used to make 300 muffins?
    5·2 answers
  • A hiker at a state park climbs to a ridge 1,220 feet higher than where she left the car. Then she hikes 670 feet down a steep cl
    15·1 answer
  • What is the radius and diameter of the following circle?
    7·1 answer
  • In Example 9.2 (p. 214), if you instead carried the suitcase by the handle so that the suitcase was hanging directly at your sid
    7·1 answer
  • Match the phrase!! Where does each one go to??
    5·2 answers
  • Deanna borrowed $650 at 8% 0 simple interest. How much - 52 interest did she pay for 1 year?​
    6·2 answers
  • 8. Larisa buys 3 purses. Each purse costs $126.32. How much did Larisa spend? Draw or use bills and coins to solve. A $126.32 B
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!