1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ede4ka [16]
2 years ago
11

Is this relation a function? 3 -1 6 4 4 8

Mathematics
1 answer:
Mrrafil [7]2 years ago
6 0

Answer:

I would say No, but I might be wrong.

You might be interested in
An automotive technician has two job offers. Shop A would pay him a straight salary of $900 per week. Shop B would pay him $25 p
JulsSmile [24]

Given,

The salary for the technician from shop A is $900 per week.

The salary for the technician from shop B is $25 per hour.

The equation for the total pay for shop B is,

\text{Total pay= salary of per hour}\times number\text{ of hour worked}

Taking the total pay as 900. As, to make the shop A and shop B equal.

\begin{gathered} 900=25\times Number\text{ of hour worked} \\ Number\text{ of hour worked}=\frac{900}{25}=36 \end{gathered}

Hence, he would have to log 36 hours during a week at Shop B in order to match the salary at Shop A.

7 0
1 year ago
Use the grouping method to factor x3 + x2 + 2x + 2.
NISA [10]
Therefore the answer is D. (x + 1)(x2 + 2)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP ASAP
Westkost [7]

Answer:

(5 1/2)(7.25)=

11/2(7.25)

=39.875

=39.875

Step-by-step explanation:

multiply 5 1/2 by 7.25 and u will have yo answer

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
There was a 340,000 cattle placed on feed. Write an equivalent ration that could be used to find how many of these cattle were b
ioda

An equivalent ratio would be 4/10, and the number of cattle would be 136,000.Explanation:The question asks for an equivalent ratio. This means a fraction that is equivalent to the fraction between 700-799, which is 2/5.To create an equivalent fraction, we multiply the numerator and denominator by the same number. Multiplying both by 2, we get (2*2)/(5*2) = 4/10.Tenths are useful when dealing with thousands, because taking a tenth involves getting rid of a zero. This means that 1/10 would be 34000; 4/10 would be 4 times that: 4(34000) = 136000.


Read more on Brainly.com - brainly.com/question/200236#readmore

7 0
3 years ago
On Monday, the Dairy Barn sold 14 waffle cones for every 6 sugar cones. On Tuesday, the Dairy Barn sold 7 waffle cones for every
dimulka [17.4K]

Answer:

Option b

Step-by-step explanation:

To represent this proportion using fractions, let the numerators be the number of waffles sold and denominator, the number of sugar cones.

Thus, the proportion that can be used to represent the cone sales is

14/6 = 7/3

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Molly got a haircut for $25 and she left a 15% tip.what was Molly’s final cost ?
    10·1 answer
  • The unit rate for $18 for 24 pounds
    10·1 answer
  • How do I do this?? 7-11
    11·1 answer
  • Incoming students at a school are assigned six-digit ID numbers. The first digit is chosen at random from the digits 0 through 3
    9·2 answers
  • Evaluate (4.0x10^5)(7.0x10^7)
    9·1 answer
  • Please Help I dint understand it!!
    9·2 answers
  • Help me with this question please! Do this ASAP!
    8·2 answers
  • Which of the following numbers is irrational?
    7·2 answers
  • Carter buys a one-gallon bottle of juice for $23.04. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
    7·1 answer
  • What is the value of x that makes AB |I CD?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!