1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
777dan777 [17]
3 years ago
11

A farmer needs 5 men to clear his farm in 10days.How many men will he need to clear the bush in 2 days.

Mathematics
1 answer:
Serhud [2]3 years ago
6 0

Answer:

13 men's.........

.........

.......

You might be interested in
$19.92 for 2.4 pounds of walnuts what is the price per pound of walnuts
professor190 [17]

Answer:

$8.3

Step-by-step explanation:

Given

2.4 pounds of walnuts=$19.92

Solution

the price per pound of walnuts=19.92/2.4

=$8.3

Price of per pound walnuts is $8.3

5 0
3 years ago
What is the distance between A(-8, 4) and B(4, -1)?
Anettt [7]

Answer:

The distance between A(-8, 4) and B(4, -1) is 13 units.

Step-by-step explanation:

To find the distance between any two points, we can use the distance formula given by:

\displaystyle d=\sqrt{(x_2-x_1)^2+(y_2-y_1)^2

We have the two points A(-8, 4) and B(4, -1). Let A(-8, 4) be (<em>x₁, y₁</em>) and let B(4, -1) be (<em>x₂, y₂</em>). Substitute:

d=\sqrt{(4-(-8))^2+(-1-4)^2}

Evaluate:

d=\sqrt{(12)^2+(-5)^2}

So:

d=\sqrt{144+25}=\sqrt{169}=13\text{ units}

The distance between A(-8, 4) and B(4, -1) is 13 units.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is a equation for 11 5 and b
Phoenix [80]
Answer: i need more information in order to help
3 0
3 years ago
Please help!!!! Will mark Brainliest!!!! Pleaseeee!! 20 Points!!!!
Lesechka [4]
Your answer : is b (the letter b)
4 0
3 years ago
Evaluate x - 7 for x = 14.
Aleksandr-060686 [28]

Answer:

x=21

Step-by-step explanation:

x-7=14

add  7 to both sides

x=21

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which is shorter 5/8 of a foot or 3/4 of a foot
    8·2 answers
  • Does the factor 6 go into 56
    15·2 answers
  • How many degrees are there in angle C?<br> ** multiple choice question
    12·2 answers
  • Janelle has 342 pennies, 62 nickels, and 12 dimes. If Janelle exchanges her coims for dollars, how many dollars will she have? H
    8·2 answers
  • Compare the decimals 18.10 and 18.1
    7·2 answers
  • PLEASE HELP
    13·1 answer
  • What is an example of a variable expense?<br> Grocery bill<br> Loan payment<br> Rent<br> Car payment
    11·2 answers
  • HELP ASAP!!<br><br>the questions are in the picture​
    9·2 answers
  • HELP QUICK PLEASE WILL MARK BRAINLIEST!!
    10·1 answer
  • What ratio is equivalent to 9:6 ? <br><br> 12:8<br> 7:4<br> 3:1 <br> 15:10
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!