1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
julsineya [31]
2 years ago
8

Which equation can be used to solve for I in the following diagram?

Mathematics
1 answer:
vaieri [72.5K]2 years ago
4 0
The answer is the the 3rd option! Hope this helps!
You might be interested in
4. Solve the following system of equations for x.
Ber [7]

We are given the system of equations -:

\large{ \begin{cases} 2x + 3y =  - 14 \\ y = 6x + 22 \end{cases}}

Since the second equation is y-isolated equation. It can be substituted as y = 6x+22 in the first equation.

\large{2x + 3(6x + 22) =  - 14}

Expand 3 in the expression so we can combine like terms and isolate x-variable.

\large{2x + 18x + 66 =  - 14}

Then combine like terms.

\large{20x + 66 =  - 14}

Get rid of 66 from the left side by subtracting both sides by itself.

\large{20x + 66 - 66 =  - 14 - 66} \\  \large{20x =  - 80}

To finally isolate the variable, divide both sides by 20 so we can leave x only on the left side.

\large{ \frac{20x}{20}  =  \frac{ - 80}{20} }

Simplify to the simplest form.

\large{x =  - 4}

Normally, we have to find the y-value too but since we only find x-value. The answer is x = -4.

Answer

  • x = -4

I hope this helps! If you have any questions or doubts regarding my answer, explanation or system of equations, feel free to ask!

5 0
2 years ago
Elsie and her friends plan to drive 1048 miles during their road trip. How many gallons of gas will they need for this trip?
ElenaW [278]
That would depend on the car and the amount of miles the car can go on one tank of gas. Divide that amount from 1048 to get the answer.
3 0
3 years ago
You are given the parametric equations x=2cos(θ),y=sin(2θ). (a) List all of the points (x,y) where the tangent line is horizonta
vladimir1956 [14]

Answer:

The solutions listed from the smallest to the greatest are:

x:  -\sqrt{2}   -\sqrt{2}  \sqrt{2}  \sqrt{2}

y:      -1         1     -1     1

Step-by-step explanation:

The slope of the tangent line at a point of the curve is:

m = \frac{\frac{dy}{dt} }{\frac{dx}{dt} }

m = -\frac{\cos 2\theta}{\sin \theta}

The tangent line is horizontal when m = 0. Then:

\cos 2\theta = 0

2\theta = \cos^{-1}0

\theta = \frac{1}{2}\cdot \cos^{-1} 0

\theta = \frac{1}{2}\cdot \left(\frac{\pi}{2}+i\cdot \pi \right), for all i \in \mathbb{N}_{O}

\theta = \frac{\pi}{4} + i\cdot \frac{\pi}{2}, for all i \in \mathbb{N}_{O}

The first four solutions are:

x:   \sqrt{2}   -\sqrt{2}  -\sqrt{2}  \sqrt{2}

y:     1        -1        1     -1

The solutions listed from the smallest to the greatest are:

x:  -\sqrt{2}   -\sqrt{2}  \sqrt{2}  \sqrt{2}

y:      -1         1     -1     1

6 0
2 years ago
Sherry needs $120 by the end of the month. So far, she has only raised one-fourth of the amount that she needs. How much money h
nexus9112 [7]
The answer is C. Hope this helps
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A certain number is added to four result is double​
Pavel [41]
4, 4+4 is 8 which is double of 4
3 0
2 years ago
Other questions:
  • in 1950 the use of coal in the us was 114.6 million tons. the use of coal has decreased by 6.6% per year since then. estimate th
    9·2 answers
  • Camille bought 3 pounds of nuts for $10.35 what is the unit price per pound
    8·1 answer
  • What is the product of 76 and 6.0 x 10^2 expressed in scientific notation?
    9·1 answer
  • 3 different improper fractions that equal 4 2/3
    8·1 answer
  • HELP PLZZ
    5·2 answers
  • For a filed trip the school bought 47 sandwiches for $40.60 each and 39 bags of chips for $1.25 each. How much did the school sp
    5·1 answer
  • A ___ problem is a mathematical problem dealing with the distance, rate, and time of an object traveling at a uniform rate of sp
    9·1 answer
  • Making brainliest for the 1st correct answer!<br><br> ALSO PLS HELP I NEED THIS.
    11·2 answers
  • PLEASE HELP ME I WILL GIVE BRAINLIEST FOR THE RIGHT ANSWER
    7·1 answer
  • Answer yes or no to determine whether 102 is divisible by each number:
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!