Answer:
to big but i will slove it for u ok so see solution c one is correct
1 glass of juice cost $3
1 glass of limonade costs $2
So the proportion between them (Orange) / (juice) = 3/2 or 3¹/₂
An explanatory variable is a type of independent variable. A response variable is a type of dependent variable. An explanatory variable is used to predict or explain differences in the response variable.
The first coordinate corresponds to independent variable and the second coordinate corresponds to dependent variable.
Since independent variable takes value 5 and dependent variable takes value 15, then the point (5,15) would be the point when plotted on a scatterplot.
Answer: correct choice D
Answer:
$11.23
Step-by-step explanation:
To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.
<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>
Answer:
2
Step-by-step explanation:
just guessed