1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anastasy [175]
3 years ago
8

A tube of toothpaste is marked $3.92 for 8 ounces. What is the price per ounce?

Mathematics
2 answers:
Alisiya [41]3 years ago
5 0
Find one ounce $3.92/8=$0.49
$0.49 per ounce
myrzilka [38]3 years ago
4 0

Answer:

$0.49 hope this helps you out

You might be interested in
Factorize 27a³-b³-1-9ab
victus00 [196]

Answer:

Hope this helps!

Please see through the steps below

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
John swims 2.5 miles and sees a total of 12 fishes if he swims 8 miles how many fish will he see
Zolol [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

2.5 miles = 12 fishes

Therefore,

8 miles = 12*8/2.5=96/2.5= 960/25=38.4 fishes

5 0
2 years ago
The sum of two numbers is 18. One number is 2 more that for times the other. Find the numbers.
seropon [69]
Hi there!

Let the first number be represented by X.
The second number (which is 2 more than four times the other), can be represented by 4X + 2.

We can now find the sum of this expression.
X + 4X + 2

Collect terms
5X + 2

The sum of the numbers is 18. Therefore we can set up the following equation.
5X + 2 = 18

Subtract 2.
5X = 16

Divide both sides by 5.
X = 16/5 = 3 1/5.

Therefore, the first number is 3 1/5. To find the second number we must plug in X = 3 1/5 into the expression 4X + 2

4 * (3 1/5) + 2 = 12 4/5 + 2 = 14 4/5
The two numbers are
3 \frac{1}{5}  \:  \: and \:  \: 14 \frac{4}{5}

~ Hope this helps you!
3 0
3 years ago
HELP ME PLS PLS PLS PLS
Kipish [7]

Answer:

y=-6/4x-4

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Quotient 600 divided by 2/3 tells how far a tortoise can move in one hour
Arte-miy333 [17]
I kept getting 900 i am sorry if that is incorrect
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A local middle school has 99 computers and 333 students. what is the number of students per computer at the school? write your a
    7·1 answer
  • A total of 600 tickets were sold for the school play. they were either adult tickets or student tickets. the number of student t
    15·1 answer
  • Abdullah earns $10 an hour delivering newspaper on his bicycle. He started with $20 in his banks account.
    15·1 answer
  • What is the median??
    6·2 answers
  • Solve for x. 25 - 3x = -5(1 - x) - 2x
    12·2 answers
  • An angle measures 16.4° less than the measure of its supplementary angle. What is the measure of each angle?
    12·1 answer
  • Rationalise the denominator of: -7/(√11 - √5)​
    12·2 answers
  • If a car averages 22 miles per gallon, how many kilometers per liter is this?
    10·1 answer
  • If EH = 9 and GH = 15, what is FH? Round your answer to the nearest tenth.
    8·1 answer
  • Eden has a part time job. She gets paid £7. 20 per hourthis week she worked for 18 1/2 hourswork out Eden's total pay for this w
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!