1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anastasy [175]
2 years ago
8

A tube of toothpaste is marked $3.92 for 8 ounces. What is the price per ounce?

Mathematics
2 answers:
Alisiya [41]2 years ago
5 0
Find one ounce $3.92/8=$0.49
$0.49 per ounce
myrzilka [38]2 years ago
4 0

Answer:

$0.49 hope this helps you out

You might be interested in
Which of the expressions are equivalent to the one below? (14+4)/6
Rufina [12.5K]

Answer:

(A)

Step-by-step explanation:

This sign -  / Is the same as this sign - ÷

14+4 = 4+14

This is why (4+14)÷6 = (14+4)/6

Hope this Helps!!! :)

Let me know if this answer was perfect in the comments or if I should change anything! :)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
(4p+12) What is the value of p?
VARVARA [1.3K]

Answer:

P could be any number if (4p+12) doesn't equal to number

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the measure of
Leviafan [203]
The measure of what?
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Round this number to the nearest thousand 7,433,654
Aliun [14]
The answer is going to be 7,434,000. hope that helped
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the sum of 6 5/3 +5 1/7
madreJ [45]
12 17/21 is the sum
8 0
3 years ago
Other questions:
  • The length of the long leg of a right triangle is 16 inches more than four times of the shorter leg. The length of the hypotenus
    5·1 answer
  • I need help with 6,8,9
    13·1 answer
  • Find the square root of 25/289
    9·1 answer
  • Jenny used 1/4 cup of milk for each batch of brownies she made for the school fair. If she used 3/4 cup of milk in all, how many
    13·2 answers
  • In a recent year, the price of a gallon of heating oil in a New England town rose 5 cents, dropped 2 cents, and then rose 4 cent
    8·2 answers
  • (3 pt) Which property does the statement illustrate? Column A Column B
    9·1 answer
  • The following graph shows the low temperatures for the past six nights. What was the range of temperatures for the six nights?
    7·1 answer
  • FACTORISE: X3 + 3X2 +3X + 1
    8·2 answers
  • Question
    5·1 answer
  • Here’s the explanation!!!!!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!