1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kvasek [131]
3 years ago
12

9. Five times a number is the same as the number added to five. What is the number?

Mathematics
1 answer:
Alenkinab [10]3 years ago
4 0
Let x be the number

5x = x + 5

subtract x from both sides

5x - x = 5

4x = 5

Divide both sides by 4

4x/4 = 5/4

x = 5/4

=======

Check:

5 * (5/4) = (5/4) + 5

25/4 = 1.25 + 5

6.25 = 6.25





Hope it helps . Note that I am a sixth grade student and I don’t know anything . I got help from somebody
You might be interested in
Candace's backyard has a flower garden that covers 40% of her backyard.If the total area of her backyard is 450 square feet, how
ruslelena [56]

Answer: option B is the correct answer

Step-by-step explanation:

Candace's backyard has a flower garden that covers 40% of her backyard.

If the total area of her backyard is 450 square feet, it means that her garden covers 40% of 450 square feet.

To determine how many square feet is her flower garden, we will find the value of 40% of 450 square feet. It becomes

40/100 × 450= 0.4×460 = 180 square feet

3 0
2 years ago
We all hate to bring change to a store. By using random numbers, we can eliminate the need for change and give the store and the
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

Round off to closest value.

Step-by-step explanation:

In order to remove the requirement for change, every time the client buys a product for $0.20 the random number that lies between 0 and 1 would be produced also the same would be rounded to the closest value i.e. 0 or 1. In the case when 0 arise so the customer would not have to pay any amount but if 1 arise so the customer have to pay $1. So this type of method would remove the requirement for a minor change

6 0
2 years ago
A 4-pint carton of sour cream costs $9.12. What is the price per cup?
Mamont248 [21]
1 pint = 2 cups

1 pint x 4 & 2 cups x 4

4 pints = 8 cups

9.12/8

1.14

$1.14 per cup
5 0
3 years ago
If p(x)=x^2+x+1 and q(x)=3x^2-1, find p(7)
Delvig [45]

Answer:

p(7) = 57

Step-by-step explanation:

Because this is a function, all you have to do is input 7 for x like so:

p(x)=x^2+x+1 --------------->     p(7)=7^2+7+1

                                            so 49 + 8

                                                = 57

7 0
2 years ago
The circle below has center C, and its radius is 5 in. Given that m
yan [13]
What is the question bruh not everybody know what you talkin bout
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Rachels neighborhood kids pool is shaped like a square with an area of 120 what is the appropriate side length of the pool?
    5·2 answers
  • What shape would you make if you connected the intersections to each endpoint. Instead of connecting the intersections of the ar
    13·1 answer
  • If anyone figures this out they get 65 points and brainlist!
    14·1 answer
  • Find the geometric mean of 2 and 20
    15·1 answer
  • Reuben bought n packs of pencils, each pack had 15 pencils, write an equesion to represent the total number of penciles p that r
    6·1 answer
  • Daniel Trumpe has computed the EOQ for a product he sells to be 400 units. However, due to recent events he has a cash flow prob
    6·1 answer
  • The graph below shows distance to time for one of Anna's swimming races. What is Anna's average speed.
    5·1 answer
  • What are the next three terms in the sequence 1, 7, 13, 19, ...?<br> Yeah
    15·1 answer
  • Solve for x. Round to the nearest tenth
    13·1 answer
  • In a class, 12 kids are wearing brown shoes and 8 kids are wearing black shoes. Complete the ratio to compare the number of kids
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!