1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Murljashka [212]
3 years ago
7

What is -4+5x-17-22x simplified by combining like terms?

Mathematics
1 answer:
Lapatulllka [165]3 years ago
6 0

Answer:

-17x - 21

Step-by-step explanation:

-4 + 5x - 17 - 22x

(-4 - 17) + (5x - 22x)

(-21) + (-17x)

-17x - 21

You might be interested in
A car was on sale for
melamori03 [73]

Answer:

p - 0.05p

Step-by-step explanation:

The price of the car is p.

You must subtract from p the amount of 5% of p.

5% of p = 5% * p = 0.05p

5% of p is the same as 0.05p.

Now we subtract 0.05p from p.

p - 0.05p

5 0
3 years ago
Calculate the number in the middle of -4 and 5
Jet001 [13]

Answer:

Idk fam

Step-by-step explanation:

......

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the definition of an irrational number?
lianna [129]
A real number that cannot be expressed as a ratio of integers.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use the distributive property to factor the expression.<br><br> 15x + 6
Marianna [84]
Take 3 out of both of them
3(5x+2)
5 0
3 years ago
Rita earned 20 points on a quiz. She lost 5 points for poor penmanship , then earned 10 points of extra credit. What’s Rita’s fi
Marina CMI [18]
20 - 5 is her score after losing points:

15

Now, 15 + 10 is her score after her extra points.

25 points

Hope this helps!
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What’s the length of the segments variable expressions ??
    5·1 answer
  • 05.01 MC)
    9·1 answer
  • A spotlight is mounted on a wall 7.4 feet above a security desk in an office building. It is used to light an entrance door 9.3
    13·1 answer
  • How do you subtract and reduce 9 - 2 over 5
    7·2 answers
  • I WILL MARK BRAINLIEST!
    14·1 answer
  • A gallon of moo milk costs $5.12. what is the unit price of an 8 ounces of moo milk
    13·1 answer
  • Answer: ______pencils,_____ rulers.
    10·1 answer
  • 4. Bob’s piece of paper weighs 1,500 grams. Sue’s paper weighs 2,400 grams. How much heavier is Sue’s piece than Bob’s paper, in
    12·2 answers
  • Acellus help slope intercept
    9·1 answer
  • Which type of wetland includes a mixture of salt water and fresh water?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!