1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sonja [21]
3 years ago
12

Find the area of each circle. Round to the nearest tenth if necessary. Use 3.14 for pi

Mathematics
1 answer:
vlada-n [284]3 years ago
7 0
153.94 I believe :) :)
You might be interested in
Help please? :))))))))))))
Ivan
A. 4times y+2        b. 5-x times 3 times y  c. -2 times y-3  d. -7 times 4+x            e. 16 times x -8 divided by 4     f. 1 divided by 3 times 2 times x +3


sorry I tried to make it out the best that I could I don't have all the symbols so I just wrote out the divide and multiply parts 
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
THE VOLLEYBALL TEAM WON 80% OF THE GAMES THEY PLAYED THIS SEASON. THE
Pavlova-9 [17]

Answer:

20 games won

Step-by-step explanation:

duh

8 0
2 years ago
Which is a better deal 12.4 ounces for $4.99 or 21 ounces for $6.49?
ella [17]

Answer:

<em>Getting 21 ounces for $6.49 is a better deal!</em>

Step-by-step explanation:

4.99 / 12.4 = 0.402419...

6.49 / 21 = 0.30904...

0.4 is larger than 0.30 therefore 0.30 is less and a better deal.

Have an amazing day! ^-^

4 0
3 years ago
Solve for m. m=-(4+m)+2
pishuonlain [190]

Answer:

m= -1

Step-by-step explanation:

Order summands

2

Apply negation to the value inside parentheses

3

Add the numbers

4

Add 

mm

 to both sides of the equation

5

Simplify

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
hey can i get help here? im just a middle schooler and my school just jumped into this with no explanation. so far highschoolers
Katena32 [7]

Answer:

the closest answer is the last option, so I would say that is the correct one.

Step-by-step explanation:

4.5 x 4.5 x π =

20.25 x π =

63.6172....

7 0
2 years ago
Other questions:
  • The height, h, in feet of a gold ball above the ground after being hit into the air is given by the equation. H=-16t2+64t, where
    12·1 answer
  • Factor this <br> X^2+10+9=0
    6·1 answer
  • The taxi fare in monopolis city is $1.50 for the first mile and additional mileage charged at the rate of $0.25 for each additio
    13·1 answer
  • How can you use a number to explain what an integer and rational numberes are?
    7·1 answer
  • QUICKEST GETS BRAINLIEST AND 14 POINTS!!! PLEASE HURRY!!
    8·1 answer
  • A jumper costing £90 was sold for £108. find the percentage profit
    15·2 answers
  • FIRST CORRECT ANSWER WILL GET BRAINLIEST PLEASE SOLVE THESE ITS DUE TODAY
    6·1 answer
  • Factor the equation <br> please help
    15·1 answer
  • Bryce is shopping online and finds a great deal on wooden toy chests. Bryce pays $39 for a
    5·2 answers
  • I need help please!!! thank you so much to the person who is going to help me.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!