1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Viktor [21]
3 years ago
8

Find the area of the shape shown below

Mathematics
1 answer:
PSYCHO15rus [73]3 years ago
7 0

Add the top and bottom together, divide by 2, then multiply by the height:

Area = (7.5 + 2.5)/2 x 2.5

Area = 10/2 x 2.5

Area = 5 x 2.5

Area = 12.5 square units.

You might be interested in
To factor 8x² + bx + 3, a student correctly rewrites the trinomial as 8x^2 +px+qx+3. What is the value of pq?
lidiya [134]
It is  because it is 2*8(8-8)
4 0
3 years ago
What are the first two steps in solving the radical equation below?
Maru [420]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

add 7 to get away the 7 on the left hand side

square both side to eliminate square root

6 0
2 years ago
John is buying a TV that costs $1250. He currently has $200 saved and is
Angelina_Jolie [31]
It will take him 21 weeks to have $1250 saved
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A can of peas weighs 10 oz. Explain how you would make a graph to model the total weight of peas in terms of the number of cans
Vika [28.1K]
Ur x axis will be the number of cans and ur y axis will be the weight in oz

u will label ur x axis( the number of cans) in intervals of 1......from 0 to 4
u will label ur y axis (the weight) in intervals of 10....from 0 to 40

ur equation would be : y = 10x
points on this line are : (0,0), (1,10), (2,20), (3,30), (4,40)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cube root of 0.000064
const2013 [10]
<span>Cube root of 0.000064 = 0.04

hope it helps
------------------</span>
6 0
3 years ago
Other questions:
  • 7. A fish tank hold 100 gallons of water and is losing water at a rate of 1 gallons per hour. A second fish tank
    8·1 answer
  • 9 over 14 times 7 over 6
    6·2 answers
  • Tracy solved the system of equations by making a substitution for x in the second equation.
    14·1 answer
  • Please help for brainliest!! <br> 45 POINTS !!
    8·2 answers
  • A 16-oz bottle of water costs $1.44. What is the cost per ounce?
    8·1 answer
  • Which is a cheaper per song? <br> a) $12 for 15 songs <br> b) $9 for 10 songs
    15·1 answer
  • A container full of water weighs 15.5 lbs. When ¼ of the water is poured out, the container now weighs 12 ½ lbs. How much does t
    14·1 answer
  • After paying $5.67 for a pizza, Mike has $31.84. With how much money did he
    14·1 answer
  • I need help how would i write an email for this-
    11·2 answers
  • What is the area of the figure
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!