1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Novay_Z [31]
3 years ago
5

356 pounds minus 176 ounces how many pounds is that

Mathematics
2 answers:
Bad White [126]3 years ago
6 0
<span>356 pounds minus 176 ounces equals 345 pounds</span>
satela [25.4K]3 years ago
5 0
Ight so what ill do for you is get a paper and put 356 on top and 176 on the bottom and subtract it good luck
You might be interested in
Select all of the terms that are "like."<br><br> xy2<br> 2xy<br> x2<br> -xy<br> 2x2y<br> 1/2xy
irakobra [83]
Hi,
The like terms are 2xy, -xy and (1/2)xy, since they have the same variables and powers.
4 0
3 years ago
PLEASE HURRY! What is the value of x in this triangle? The triangle is labeled 5, 20 &amp; x
a_sh-v [17]

Answer:

x = 14.04°

Step-by-step explanation:

\text{tan(x) = Opposite / Adjacent}\\tan(x) = 5/20\\tan(x) = 0.25\\x = 14.04

3 0
2 years ago
Helppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp
Kamila [148]

Answer:

the answer is 8,000

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A parallelogram has a base length of 9.3 inches and an area of 56.73 squared inches. Find the height of the parallelogram.
Studentka2010 [4]

Answer:

the answer is 6.1

Step-by-step explanation:

h= A over B (means you divide) and you get 6.1

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A car travels 81 miles in 3 hours. If it continues traveling at the same rate, how many miles would it travel in 5 hours?
wel
The car would travel 135 miles bc you multiply 81×5 and get 405 ,then divide that answer by 3
8 0
2 years ago
Other questions:
  • The point (-2, 3) is in what quadrant?
    15·1 answer
  • 7-121 please with explanation!!<br><br> HELP ASAP!!
    10·1 answer
  • The graph below shows the amount of money left in the school’s desk fund, f, after d desks have been purchased.
    7·2 answers
  • Miss siegel’s class has 18 girls and 12 boys. What is the ratio of girls to boys?
    12·2 answers
  • PEOPLESS PLEASE HELP WHAT IS 4/5 × 2/3?​
    6·1 answer
  • The time required to complete a job varies inversely as the number of people working.
    9·1 answer
  • Find the area of the shaded region. Round to the nearest hundredth where necessary.
    10·1 answer
  • If Jan can buy 12 copies of a certain book for $40, what is the unit rate for cost per copy? How much
    14·1 answer
  • Hello please help i’ll give brainliest
    7·1 answer
  • Please help!<br> f(x)=x^2 what is g(x)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!