1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katen [24]
3 years ago
8

Do these pair of values (x and y) represent two quantities that are proportional

Mathematics
1 answer:
Alexxandr [17]3 years ago
5 0

Answer:they are

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Is a triangle a right angle
muminat
Some triangles can have a right angle, but not all triangles are right angles. If a triangle has a right angle, it has one angle of 90°. Triangles have a total of 180°.

Hope this helps! :)
8 0
3 years ago
Can you please help me?
Semmy [17]

Answer:

the answer of ur eternity is

Step-by-step explanation:

ur mom

5 0
3 years ago
Chelsey put $450 off bro an account with an interest rate of 2.5% when she withdrew her money she had earned $67.50 in interest
AysviL [449]

~~~~~~ \textit{Simple Interest Earned} \\\\ I = Prt\qquad \begin{cases} I=\textit{interest earned}\dotfill &\$67.50\\ P=\textit{original amount deposited}\dotfill & \$450\\ r=rate\to 2.5\%\to \frac{2.5}{100}\dotfill &0.025\\ t=years \end{cases} \\\\\\ 67.50 = (450)(0.025)(t)\implies \cfrac{67.50}{(450)(0.025)}=t\implies 6=t

7 0
2 years ago
FIRST ANSWER GET BRAINLEST
liraira [26]

Let's call x the price of a box of slime.

Gianna spent 4 × $58 for art supplies so 4(58) + 8x all together.  We have

392 ≤  4(58) + 8x ≤ 472

We can work with both inequalities at once.  4(58)=232 so we subtract that from all three sides.

160 ≤ 8x ≤ 240

Divide all three sides by 8, a positive number so the inequalities don't flip.

20 ≤ x ≤ 30

Answer: Least: $20, Most: $30


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the best buy?
sesenic [268]
3 bottles of juice
6.72/3 = $2.24 < amount paid for each bottle

11 bottles of juice
24.86/11 = $2.26 <amount paid for each bottle

9 bottles of juice
20.25/9 = $2.25 < amount paid for each bottle

16 bottles of juice
35.68/16 = $2.23 < amount paid for each bottle

*the best buy would be to get 16 bottles for $35.68*




10 bars of soap
23.20/10 = $2.32 < amount for each bar of soap

16 bars of soap
36.48/16 = $2.28 < amount for each bar of soap

13 bars of soap
29.51/13 = $2.27 < amount paid for each bar of soap

12 bars of soap
27.60/12 = $2.30 < amount for each bar of soap

*the best buy would be to get 13 bars of soap for $29.51*

hope this helps :)



















8 0
2 years ago
Other questions:
  • julia spends 2.25 on gas for her lawn mower.she earns 15.00 mowing her neighbors yard.what is julias profit?
    6·2 answers
  • !!!! HELPPP NOWWW PLSSS ITS DUE IN 1 HOUR !!!!!!
    10·2 answers
  • What is the graph of y = cos(x) +3?
    8·2 answers
  • What is the domain and range of f(x)=x
    12·1 answer
  • What is the answer to –97 − 90g + 89g = 51 + g
    6·2 answers
  • The length of a rectangle is 1m more than twice its width, and the area of the rectangle is 66m2. Find the dimensions of the rec
    6·1 answer
  • What are the coordinates of point f?<br> A) (7,5)<br> B) (7,-5)<br> C) (-5,7)<br> D) (5,-7)
    15·1 answer
  • Help pleaseee! Greatly appreciated if you do
    14·1 answer
  • ANOTHER TEST QUESTION! HELP ME! <br><br><br>Find the link of k _____
    9·1 answer
  • Please answer correctly !!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!