1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleksandr [31]
3 years ago
14

The table below represents a geometric sequence.

Mathematics
1 answer:
UkoKoshka [18]3 years ago
5 0

Answer:

B. f(1)=4

f(n)=5\cdot f(n-1), n\ge2

Step-by-step explanation:

From the table the first term of the geometric sequence is:

f(1)=4

We can use the first term and the second term to determine the common rtaio.

The common ratio is

r=\frac{20}{4}=5

Note that, we could have also used the 3rd and second term to find the common ratio.

The recursive formula is given by:

f(n)=r\cdot f(n-1)

We plug in the common ratio to get:

f(n)=5\cdot f(n-1)

You might be interested in
Juan rolls a 6-sided number cube 4 times. each time, the result is 2. which best describes the events? dependent: each outcome w
scoray [572]

Answer: 1/6

because there are 6 side to a cube and you can only have a outcome of 1 so therefore, the answer is 1/6

7 0
1 year ago
What is 3,101 divided by 16 as a decimal please help
Amanda [17]

Answer:

193.8125

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
The figure shows a kite ABCD where AB = AD, BC = CD and the diagonals AC and BD intersect at E.
podryga [215]

Answer:

ABD

Step-by-step explanation:

Mark brainliest today afternoon message was not going that account was deleted

this is my new account ha Aryan hu

5 0
2 years ago
you want to predict which movie will be the most popular among the students at your school next weekend. To do so, you ask a sam
Komok [63]
Because if you ask one student from each class you are getting a more accurate representation of the classes. If you were to ask one group you'd only get their opinion
6 0
2 years ago
Ms. Jones had $40 to purchase groceries. She bought 4 packs of rice and 3 boxes of granola bars. The packs of rice cost $1.09 ea
Nesterboy [21]

Answer:

so to know full price of granola bars and rice packs; you would multiply 1.09 × 4 for the rice which you get 4.36 then for granola bars you do 4.29 × 3 and you get 12.87 then you add 12.87 + 4.36 = 17.23 then you subtract this from the $$ Mr.Jones has which is 40 so its 40-17.23 and you get 22.77

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Which of the following options have the same value as 72% of 50?
    10·2 answers
  • Please help due soon!!!!!
    10·1 answer
  • Candidates for employment at a city fire department are required to take a written aptitude test. scores on this test are normal
    7·1 answer
  • Which diagram best represents the following expression? 2(n - 1) + 1 W. X. Y. Z.
    6·2 answers
  • A receipe for cupcakes call for 2/3 cup of chocolate chips for a batch of two dozen cupcakes. How many chocolate chips will be n
    7·1 answer
  • Please help and thank you
    7·2 answers
  • What triangles are similar to triangle AED? Explain or show your reasoning.
    7·1 answer
  • A radio telescope has a parabolic surface, as shown below. If the telescope is 5 m deep and 40 m wide, how far is the focus from
    5·1 answer
  • If for triangle ABC and triangle PQR, the correspondence BCA to QRP is a congruence, which of the following are true.
    7·1 answer
  • Can some hell me understand foil <br> for (4x-3)(x+11)
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!