1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natima [27]
3 years ago
7

The ratio of the number of boys to the number of girls at school is 4:5. a. What fraction of the students are boys? b. If there

are 120 boys, how many students are there altogether? *
Mathematics
2 answers:
My name is Ann [436]3 years ago
6 0

Answer:

270

Step-by-step explanation:

120÷4= 30

30×5=150

150+120=270

Sergio [31]3 years ago
4 0

Answer: a. 4/9

b. 270 students

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A rectangular box has a square base. The combined length of a side of the square base, and the height is 20 inches. Let X be the
Brrunno [24]

Answer:

V = (l)(w)(h)

V = (x)(x)(20-x)

V = x²(20-x)

V = -x³ + 20x²

7 0
3 years ago
Which expression is equivalent to 36 + 42 ?
Anuta_ua [19.1K]
It’s is option D hope this helped
7 0
3 years ago
Wilma has 28 coins, all nickels, and dimes worth $2.05. How many nickels does she have?
Cerrena [4.2K]

Answer:

15 nickels and 13 dimes

Step-by-step explanation:

5n + 10d = 205 cents

n + d = 28

n = 28-d

5(28-d) +10d = 205

140 -5d + 10d = 205

5d = 65

d = 13

n = 28-d = 28-13 = 15

5n = 5(15) = 75

10d = 10(13) = 130

75+130=205

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a fraternity with 37 members, 18 take mathematics, 5 take both mathematics and art history, and 8 take neither mathematics no
Ghella [55]

<span> fraternity of 32 members with 8 taking neither math or physics
Of the 24, 5 took both. 24 - 5 = 19 taking one. 18 taking just Math.
Just 1 took only Physics.

checking our answer:
just Math 18
just Physics 1
both 5
neither 8
total 32
just physics = 32 - 8 -5 -18 = 1 </span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
It costs $46.20 for 7 pizzas. what is the cost per pizza?
Rudik [331]

Answer:

the cost per pizza is $6.60

Step-by-step explanation:

you just divide 46.20 by 7 and you get the answer of  6 dollars and 60 cents.

Hope this helped u!!

8 0
3 years ago
Other questions:
  • ella runs a cat rescue center. She started with 2 cats, and her center has an increase of 5 cats per year. Which of the graphs b
    13·1 answer
  • Which expression is equivalent to 10x^6y^12/-5x^-2y^-6? Assume .x=0.y=0.
    15·1 answer
  • First right answer gets brain
    11·1 answer
  • Write 15/80 as a percentage
    10·2 answers
  • A paper company needs to ship paper to a large printing business. The paper will be shipped in small boxes and large boxes. Each
    10·1 answer
  • A grand piano can weight 1 and half ton how many ounces can a grand piano weigh
    14·1 answer
  • 9th grade math help me please and thank you sosomuch
    12·1 answer
  • Find the wronskian of the set {1 - x, 1 + x, 1 - 3x}.​
    10·2 answers
  • Graph (y=-2x+5)<br><br> Plz have it answered in 5 min.<br> It is on Khan Academy
    9·1 answer
  • Why is it important to use the order of operations to evaluate algebraic experssions?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!